След третата си поредна убедителна изборна победа през 2018 г. Виктор Орбан каза, че е получил силен мандат, който му позволява да планира за следващите 12 години, което означава да остане на власт 20 години. Както и много вероятно преминаване на управлението в Унгария от хибриден режим във все по-затворена автокрация.

Днес унгарците гласуват на парламентарни избори, на които тази мечта на най-дълго задържалият се "нелиберален" лидер в ЕС е поставен пред най-сериозното си изпитание от десетилетие насам. След като за всеки вот Орбан раздухваше страхове от мигранти и се представяше за едва ли не последният защитник на "традиционните ценности" в ЕС, сега ловко яхна темата за руската агресия срещу съседна Украйна и държи да не се помага на украинците с въоръжение, за да не се въвличала Будапеща в конфликта.

Естествено, той е мирът, а опозицията е войната и според това кого ще изберат унгарците, то ще се случи и със страната им.

За всеки случай, партията му "Фидес" отдавна си осигури правила за провеждането на избори, които ѝ дават предимство. Законодателството бе така преиначено, че - както изчисли неотдавна сп."Икономист" - Орбан може да запази контрола над парламента със спечелени 43% от гласовете. За такъв успех на опозицията ще ѝ са нужни поне 54%.

Три четвърти от медиите са под контрола на правителството или приближени на управляващите бизнесмени и повтарят посланията на властта и прокремълски позиции, докато значими независими медии практически няма от години. И това не стига - по данни на местното поделение на "Трансперънси интернешънъл" през март "Фидес" е наляла 8 пъти повече средства за предизборни билбордове, отколкото опозицията и значително е надхвърлиля позволеният от закона лимит.
 


Задачата на шестпартийната пъстра опозиционна коалиция да отстрани Орбан от власт е доста трудна. "Ройтерс" цитира социологически проучвания, според които партията му има минимална преднина, но около 20% от имащите право на глас избирателине са решили дали и за кого да гласуват на 3 април.

Данни на агенция Publicus от последните дни на март дават на на обединението на управляващите и на опозиционния блок по 47% подкрепа, но сред вече решилите кого да подкрепят. Сред всички с право на глас резултатът е 35 срещу 33 процента в полза на "Фидес".

 

Друго проучване от същото време, но на Zavecz Research, показа 39% срещу 36% за "Фидес". Според директора на този инститт Тибор Завес много зависи мобилизацията в последния момент, защото около 8% от избирателите (близо 600 000 души) казват, че ще гласуват, но не са определели предпочитанията си.

Унгарците се вълнуват от проблеми като достъпа до здравеопазване, състоянието на образованието, доходите. Но ако за пореден път повечето от гласувалите дадат вота си за Орбан, най-вероятно ще получат още от неговата конфронтация с ЕС. Само че Брюксел вече е въоръжен с механизъм, обвързващ евросредствата с върховенство на правото и демократични принципи, и Унгария най-вероятно ще е първата страна член, лишена от милиарди евро и поставена във все по-голяма изолация.

Предвожданата от Петер Марки-Зай опозиция разяснява, че изобщо не е някаква военолюбива група, както ги описва проправителствената пропаганда и напомня на унгарците, че в неделя избират между "унгарски Путин и Европа", между войнстващия Изток и Запада, който гарантира сигурността им.

"Орбан още не може да реши как да поддържа еднаква дистанция от убийците и жертвите", каза Марки-Зай на митинг през седмицата. Кмет на малък град, вярващ католик и баща на 7 деца, той повтори това на друга форма на среща в провинцията: "След всичко, което се случи през 1956 г. имаме унгарски политик, който не може да заяви, че винаги трябва да заставаме срещу агресора".

Марки-Зай обещава при изборна победа да започне борба с корупцията, да осигури размразяване на евросредствата, да върне върховенството на правото, независимостта на институциите и свободата на медиите и да въведе еврото. "Тези избори ще решат дали на мнозинството унгарци им писна от последните 12 години", коментира за "Ройтерс" един от събралите се на опозиционен митинг в Будапеща.

Пъстротата на опозиционния блок създава и въпросителни как ще управлява, ако победи. И в момента не е лесно да се фомират общи послания между левите Демократична коалиция, либералната "Момент" и смекчилата крайния си национализъм Йоббик.

Дневник