Министерството на вътрешните работи (МВР) изпрати списък с преписки, работени в Главна дирекция "Национална полиция" и Главна дирекция "Борба с организираната престъпност", за които няма никаква информация какво е свършила прокуратурата.

В таблицата, пратена от МВР има 116 случая от периода 01 януари 2021 година до 25-ти март 2022 година. Вътрешният министър Бойко Рашков обеща да представи такъв списък по време на отчета за дейността на МВР за миналата година. Той отдавна повтаря, че прокуратурата саботира работата на вътрешното ведомство и много често преписките, които МВР праща на държавното обвинение потъват там.

От прокуратурата отговориха с позиция, в която казват, че "никъде в българското законодателство не е предвидено наблюдаващите прокурори да уведомяват за предприетите действия органите на МВР, още по-малко, вътрешния министър, който няма компетентност по извършването на процесуални действия".

Държавното обвинение смята, че списъкът на МВР е поредната едностранна атака на изпълнителната власт към съдебната и обвинява политическото ръководство на МВР, че системно нарушава презумпцията за невиновност като системно разпространява твърдения, нарушаващи Европейската конвенция за защита правата на човека. Според прокуратурата в последните месеци се наблюдавала намеса на ръководството на МВР по дела, което нарушава закона. От държавното обвинение твърдят, че по-голямата част от изброените от МВР случаи "текат активни действия по разследването, назначени са множество експертизи и други процесуални действия".

МВР и прокуратурата напрактика са във война, като един от първите им сблъсъци беше случаят с разследването за източването на средства покрай строежа на автомагистрала "Хемус". Държавното обвинение обвиниха МВР в натиск и дори образуваха разследване срещу шефа на ГДБОП, а от МВР заявиха, че прокуратурата саботира работата на разследващите.

Сред включените в таблицата, изпратена от МВР са например сигналите на гражданското сдружение "Боец" срещу депутата от ДПС и санкциониран по закона "Магнитски" Делян Пеевски, които МВР е изпратило на специализираната прокуратура през януари, но оттогава няма данни за хода им. Наскоро в. "Сега" написа, че от държавното обвинение са отказали да образуват разследване срещу Пеевски във връзка с разпродажба на имоти, както и за "Досиетата Пандора" и "Магнитски".

МВР не публикуват конкретни имена и данни, но от съпоставката с публично известни факти, могат да бъдат разпознати още случаи, пише в. "Сега". Сред тях са преписката за "Осемте джуджета", по която през октомври 2021 г. МВР е изпратило справка по казуса на Върховната касационна прокуратура и до момента няма информация.

Държавното обвинение е безмълвно и по започналата проверка по сигнал на Светослав Илчовски, който преди година разказа за оказван натиск от хора в ГЕРБ върху бизнеса му и за давани суми с цел гарантиране на спокойствие. Крупният земевладелец говори и за снимките на кюлчетата в дома на вече бившия премиер Бойко Борисов. Бизнесменът твърди, че разполага със запис, показващ кой е направил снимките - известна плеймейтка, и че кюлчетата са истински и са подаръци за рождения ден на Борисов от двама крупни бизнесмени. През май 2021 г. прокуратурата започна проверка по изнесеното от Илчовски, но и досега не е известно какво се случило, като според портала за проверка на преписки по номера им, за тази се "очакват материали от друг орган за решаване на преписката".

Дневник