Малко преди заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС), на което трябва да бъде обсъдено дали искането на правосъдния министър Надежда Йорданова за отстраняването на главния прокурор Иван Гешев, е допустимо, Гешев изпрати позиция до медиите, в която се опитва да обори всяко едно от основанията, посочени в искането на Йорданова.

Гешев смята, че "предложението на министъра е в противоречие с Конституцията на Република България, Закона за съдебната власт (ЗСВ) и Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), а като цяло и с общата теория на правото, функционирането на властите и развитието на съдебната реформа".

На днешното си заседание пленумът на ВСС трябва да реши дали искането на Йорданова е допустимо. Ако това стане, след седмица ще има обсъждане по същество. Съдебният съвет вече спаси Гешев от пълна проверка по всички сигнали, като в правилата за процедурата прие, че ще се разглеждат данни само от периода на мандата му като главен прокурор, но не и преди това. В искането на правосъдния министър са отбелязани случаи и от времето, когато Гешев е бил редови обвинител.

Главният прокурор, който вече няколко пъти нарича искането правно нищо, отново повтаря, че то не се основава на правни аргументи, "а на политически съждения и субективни заключения и на практика е лична оценка на професионалните и нравствени качества на главния прокурор от настоящия министър на правосъдието".

Според главния прокурор предложението на Йорданова не съответства на утвърдените правни стандарти, в него имало редица пропуски, противоречия и грешки, включително събития, които не са се състояли.

"Обстоятелствата, въз основа на които се прави извод за наличие на основания за предсрочно освобождаване, не са свързани конкретно с действия или бездействия на главния прокурор, а по закон отговорността е лична, се казва в становището", пише още Гешев.

    Искането не се основава на правни аргументи, а на политически съждения и субективни заключения и на практика е лична оценка на професионалните и нравствени качества на главния прокурор от настоящия министър на правосъдието.

Иван Гешев, главен прокурор

Той смята, че "посочените от г-жа Йорданова заключения и препоръки относно хода на висящи досъдебни производства (без да е запозната с материалите) нарушават основни европейски принципи като върховенство на закона и разделение на властите". Гешев повтаря тезата, че внесеното искане е продължение на "институционалния натиск срещу прокуратурата от страна на законодателната и изпълнителната власт, който вероятно цели персонална смяна на главния прокурор, овладяване на прокуратурата и подчиняването ѝ на политически и икономически интереси".

Гешев не вижда нито един аргумент в основанията на правосъдния министър. Той не смята, че е укоримо или че по някакъв начин е повлиял на прокурорите да не разследват насилието на антиправителствените протести с поста си в туитър от 10 юли 2020 г. - една от първите вечери на демонстрации, когато много младежи бяха арестувани и бити. Тогава главният прокурор написа, че "прокуратурата застава зад законосъобразните действия на МВР срещу провокациите на платените агитки на Черепа и други олигарси". Според Йорданова това е недвусмислено послание към наблюдаващите прокурори, които ще трябва да разследват полицаите (прокуратурата е образувала разследване за полицейското насилие, но няма данни какъв е неговият резултат). Гешев смята, че това е абсолютно несъстоятелно и че за тези съмнения нямало "годни доказателства".

По второто основание, посочено от Йорданова - за имунитета на евродепутата Елена Йончева, който Европейският парламент отказа да свали, защото в искането на прокуратурата имало политически мотиви, Гешев се оправдава с предшественика си Сотир Цацаров и факта, че не можел да се меси по дела.

За случая "Жоси" (твърденията от сигнала на бившия съсобственик на компанията за млечни продукти Георги Георгиев срещу Гешев,) Гешев твърди, че Йорданова не е конкретизирани "лични действия на главния прокурор". По случая имало прокурорска преписка, която приключила с отказ да се образува разследване, защото не били открити данни за престъпление.

По случая "Гебрев" и двойния стандарт на държавното обвинение, отговорът на Гешев е, че делото е спряно, а не е прекратено, че обществото е периодично информирано за развитието му. Тези основания бяха сред тези, които съдебният съвет няма да обсъжда по същество.

Дневник