Висшият съдебен съвет (ВСС) допусна да разгледа искането за отстраняване главния прокурор Иван Гешев и следващия вторник ще обсъди изцяло пет и частично четири от деветте основания, посочени в искането на правосъдния министър Надежда Йорданова.

Това се разбра след близо петчасов дебат във Висшия съдебен съвет, който започна с протест на гражданско сдружение "Боец" срещу главния прокурор, беше прекъснат заради твърдяна хакерска атака и се отличи с размяна на реплики между министъра, главния прокурор и членове на съвета. Някои от тях на моменти призоваваха да се спазва добрият тон.

На 12 април Пленумът на ВСС ще обсъди предложението по същество. За тогава Гешев, който преди заседанието днес разпространи позиция и аргументи срещу всяко едно от основанията, ще може да се яви със защитник - адвокат, прокурор или съдия.

В началото на март правосъдният министър Надежда Йорданова внесе искане за отстраняване на Гешев. По-рано Конституционният съд даде зелена светлина за това. Решението на КС потвърди правото на министъра на правосъдието да иска предсрочно освобождаване на главния прокурор и Висшият съдебен съвет е длъжен да го разгледа по същество. Това припомни на влизане във ВСС министърът на правосъдието Надежда Йорданова малко преди началото на днешното заседание, на което днес пленумът на ВСС обсъжда има ли основания за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев, каквото искане внесе Йорданова. Ако това стане, след седмица ще има обсъждане по същество.

"Иван Гешев не е предприел действия за намаляване на вредните последици, а, напротив, с действията и бездействията си ги е усилил", подчерта Йорданова преди заседанието. По думите ѝ относно становището на Иван Гешев, че изпълнителната власт се опитва да овладее прокуратурата, е невярно твърдение и нов опит да се измести фокусът на дискусията.

"Процедурата за избор на следващ главен прокурор е много ясна и е установена в конституцията. В тази процедура не е посочено, че изпълнителната власт избира главен прокурор, напротив", добави още министърът на правосъдието.

"Това, което се случва, е координирана атака срещу съдебната власт, в частност прокуратурата, не само от изпълнителната власт, особено от някои министерства. Това си е нападение срещу държавността", коментира от своя страна главният прокурор Иван Гешев пред журналисти преди началото на заседанието.

"Искането на Надежда Йорданова е механичен сбор от нейни свободни съждения. Това са неверни политически твърдения - свободни цитати от различни норми. Между трите няма никаква връзка, и трите нямат никаква връзка с конституцията и законите на страната. От това правно нищо може да се види, че има дълбоко неразбиране на конституционните принципи в страната", заяви Иван Гешев.

По думите му становището не е писано от юристи. Според Иван Гешев има смесване между правомощията на следовател, прокурор, ръководител на специализираната прокуратура, заместник главен прокурор и главен прокурор.

"Има цялостно смесване на правомощията на прокуратурата с изпълнителната власт, с Народното събрание и съда. На прокуратурата се предават правомощия, които по закон и конституция не са нейни. Не виждам никаква правна логика и никакъв смисъл в това изложение. Това, което се пропагандира, не е съдебна реформа", коментира още Гешев.

"Единственото обяснение, което имам, е овладяване на прокуратурата и използването ѝ за нелегитимни политически цели. Това, което виждаме, бих нарекъл полицейски произвол и полицейска държава. Това е координирана атака срещу съдебната власт в частност прокуратурата, особено от някои министерства", каза главният прокурор.

Заседанието на пленума започна с обсъждане не основанията по точки така, както са внесени от Надежда Йорданова. Хакерска атака обаче спря за около 20 минути онлайн излъчването на заседанието и се наложи специалист да отстрани проблема. По-късно се разбра, че е имало хакерска атака срещу Държавната агенция за електронно управление, в резултат на което не работеха сайтовете на ВСС, на правителството и на всички, които са на домейн justice.bg и government.bg.

Засега до разглеждане по същество е допуснат случаят с коментара на Иван Гешев във връзка с полицейското насилие на протестите през 2020 г., като пленумът единодушно прие, че то е допустимо и редовно.

Следващото предложение е във връзка с имунитета на евродепутата Елена Йончева.

Преди няколко седмици Висшият съдебен съвет вече спаси Гешев от пълна проверка по всички сигнали, като в правилата за процедурата прие, че ще се разглеждат данни само от периода на мандата му като главен прокурор, но не и преди това. В искането на правосъдния министър са отбелязани случаи и от времето, когато Гешев е бил редови обвинител.

Дневник