По-малко от четири месеца след встъпването си в длъжност вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова дава заявка, че иска да увеличи правомощията си в сферата на търговията с оръжия, като получи последната дума за регистрацията на търговците и създаде възможност да участва в държавния орган, контролиращ сектора.

Идеите са залегнали в депозирани миналата седмица в Народното събрание проектопромени в Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба. Вносител на текстовете е Министерският съвет, а обсъждането им започна вчера (5 април) в парламентарната комисия по икономическа политика и иновации.

Законопроектът очевидно е сред приоритетите на Корнелия Нинова, която влезе в кабинета като лидер на една от партиите от управляващата коалиция - БСП, но пое новосъздадено министерство с ограничени правомощия. Предложените от името на ведомството ѝ текстове са публикувани за обществено обсъждане на 28 януари - малко повече от месец след клетвата на правителството, последвана от поредицата почивни дни в края на годината. В мотивите се акцентира на необходимостта от промени в законодателството, които да гарантират синхронизиране с изискванията на Европейския съюз.

Кой да има последната дума

Предлаганите промени предвиждат министърът на икономиката и индустрията да има право да спира издадените удостоверения за регистрация за износ и трансфер и за брокерска дейност с изделия с двойна употреба, когато има нарушения на договорените условия. Същата санкция ще може да налага и когато при "настъпили промени в обстоятелствата" получилият разрешението търговец се окаже ненадежден или икономически нестабилен.

В момента спирането на издадените удостоверения е в правомощията на регулиращата сектора междуведомствена комисия, в която влизат представители на няколко министерства и на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС). Според новите текстове комисията ще продължи да се произнася, но след тях думата ще има и министърът. В мотивите се посочва, че предстои да бъдат допълнително конкретизирани случаите, в които ще става това.

Миналата седмица в кулоарите на парламента Нинова отрече подписът ѝ да има още по-съществено значение. "Всички се подписваме, просто министърът на икономиката е последен след всички институции, за да сме сигурни, че всичко е наред от външнополитическа гледна точка, национална сигурност", заяви тя.

Няма да се променя тежестта на подписа на един, който и да е той. 

Корнелия Нинова, министър на икономиката и индустрията

Тя обясни промените с с европейски директиви, "които трябва да хармонизираме задължително", и обобщи текстовете така: "Нищо съществено. Ако мислите, че променяме нещо съществено, не."

Новият член на Междуведомствената комисия

Промените включват и разширяването на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение - органът към Министерския съвет, от който зависи издаването на разрешения за внос, износ, трансфер, транзит на оръжия.

Предлага се в комисията - освен представители на министерствата на икономиката, външните работи, отбраната, вътрешните работи и ДАНС - вече да влиза и представител на политическия кабинет на министър-председателя. В него - според Устройствения правилник на Министерския съвет - влизат четиримата вицепремиери, началникът на кабинета на премиера, парламентарният секретар и шефът на звеното за връзки с обществеността.

Нито едно от ведомствата с право на участие в комисията до момента не е от квотата на БСП според коалиционната формула на кабинета, така че може да се очаква Нинова да поиска именно тя като вицепремиер да влезе в структурата, коментираха неофициално депутати.

Дневник