Парламентът ще избере двама нови членове на Съвета за електронни медии (СЕМ) в началото на май. Това стана известно, след като комисията по култура и медии прие на извънредно заседание правила за избор на членове на регулатора от Народното събрание.
Заседанието продължи пет минути, като народните предствители приеха с единодушие текстовете, използвани за предишна подобна процедура и уточниха какви ще са сроковете. Депутатите от "Има такъв народ" Ива Митева и председателят на комисията Тошко Йорданов ("Има такъв народ") признаха, че депутатите са закъснели да открият процедура.
Гласуването на процедурните правила за попълването на СЕМ е заложено като втора точка в програмата за работата на Народното събрание за четвъртък (7 април). След като бъдат приети, народните представители ще имат 7-дневен срок за внасяне на предложения в ресорната комисия. Очаква се изслушванията да се проведат в седмицата преди Великденските празници, а изборът да е на 3-ти май, когато ще е първото заседание на парламента след ваканцията.
Засега не са известни имената на претендентите за съвета, но и от четирите формации в управляващото мнозинствот заявяват, че имат подходящи хора и ще предложат свои кандидати. Очаква се следващата седмица да бъде проведена среща между коалиционните партньори, за да бъдат обсъдени кандидатурите. Неофициално обаче се твърди, че за членове на СЕМ ще бъдат избрани предложенията на "Продължаваме промяната" и "Има такъв народ". ГЕРБ, ДПС и Възраждане не са обявявали дали ще имат свои кандидати.
Депутатите бързат да обновят състава на регулаторния орган, защото през май съветът трябва да започне процедура по избор за нов директор на Българската национална телевизия (БНТ). Мандатът на Емил Кошлуков изтича в началото на юли. Според депутати в Народното събрание именно "Има такъв народ" проявява най-сериозни амбиции към позицията, като твърди, че дори има подходящ кандидат за директорския пост. Все още официални имена не се споменават, а представители на коалиционните партньори твърдят, че "пазарлъците" по този въпрос тепърва предстоят.
Междувременно комисията в парламента започна проверка дали при назначаването на Кошлуков не са извършени нарушения, като резултатите от нея ще бъдат представени на второ заседание на комисията в четвъртък, 7-ми април.
Критиките към СЕМ - политически зависим и неефективен
Още в началото на годината, председателят на парламентарната комисия по медии Тошко Йорданов се обяви и за реформа на Съвета за електронни медии (СЕМ). По думите му регулаторът е "отвратителен орган" и изрази мнение, че трябва да се преструктурира или направо да се закрие, защото в момента действа като орган за политически контрол. Александър Симов от БСП определи органа като "паразитен" и "не вършещ никаква работа", и също представи тезата, че регулаторът действа репресивно с цел да постави част от медиите на колене. Досега обаче не са внасяни промени в Закона за радио и телевизията, където е уредена работата на регулатора.
Работата на съвета е критикувана и от неправителствени организации, както и в редица доклади. Така например базираната в Брюксел организация "Инициатива за свободни медии на Балканите" (BMFI) писа, че СЕМ не може да осигури прозрачност на медийния пазар, защото е "уязвим от държавния контрол и влиянието на партия ГЕРБ, която помогна за избирането на настоящия му състав". В друг доклад на Съюза за граждански свободи за Европа (Liberties) СЕМ е посочен като неефективен и политически зависим.
СЕМ е критикувана и заради липсата на активност срещу дезинформацията покрай войната в Украйна, както и преди това по време на пандемията от COVID-19. И по двете теми от регулатора не осъществиха мониторинг на националните телевизии.
Кои мандати изтичат?
Петимата членове на Съвета за електронни медии се избират или назначават за срок шест години - трима се избират от Народното събрание, а двама се назначават от президента. Съставът се обновява през две години от квотата на Народното събрание и през три години от квотата на президента.
На 27 април изтичат мандатите на двама от петте членове на СЕМ - Розита Еленова и София Владимирова, избрани от парламента. Мандатът на председателя на регулатора - Бетина Жотева, която беше назначена през 2016 година от президента Росен Плевнелиев също е изтекъл. От президенството заявиха за "Дневник", че също до края на април ще обявят кое ще е новото назначение.
Останалите двама членове са Галя Георгиева (избрана от парламента по предложение на ГЕРБ през 2019 година) и Соня Момчилова (назначена от президента Румен Радев през лятото на 2021 година). Мандатът на Георгиева е до 2025 година, а на Момчилова - до 2027 година.
Дневник
Коментари
Анонимен
Кирчо,Асен и Рашков,как кой,може и Х.Иванов!
анонимен
тошко африкански сложете, поне ще прави шоу