Запасът на горите в Шуменско непрекъснато се увеличава. Прирастът, който те дават е значително по-голям от обема на дървесината, която се изсича. Няма и болести по дърветата.
Това отчетоха на изнесена пресконференция днес по повод Седмицата на гората /4 – 10 април/ представители на РДГ, СИДП и ДГС.
На няколко места в Парк “Шуменско плато” те показаха райони със зимен дъб, габър и бук, в които се провежда отгледна сеч в млада гора и възобновителна сеч. На територията на Парка са забранени голите сечи. Разрешени са сечи с наполовина по-ниска интензивност - между 10 и 15%, при която се получава естествено подновяване на гората.
“Запасът на горите непрекъснато се увеличава, въпреки че от доста години в страната не текат мащабни залесявания. В момента се залесяват основно площи, които са освободени след голи сечи, след пожари, снеголоми”, каза директорът на РДГ-Шумен инж. Емил Гелов.
“Последният по-съществен проблем бе с върховия корояд във Върбишко, но в резултат на изведените санитарни сечи тези огнища постепенно затихнаха. В момента тече едно стандартно съхнене на дървета и то е в много малък процент и е естествено. Общо в териториалния обхват на РДГ-Шумен през миналата година са изведени санитарни и принудителни сечи на площ от 1200 декара, което е само 0,06% от общата площ на горите. Така можем да направим извода, че санитарното състояние на горите е много добро”, каза още инж. Гелов.
Ивайло Тодоров от СИДП добави, че тази година планираните залесявания в Шумен и Търговище е на площ около 600 декара. “Горите не намаляват, тенденцията е на малко увеличаване на горските площи”, заяви той.
580 хил. куб. м дървесина е добита през миналата година на територията на цялото СИДП – областите Варна, Добрич, Шумен и Търговище, като количеството намалява спрямо предходната година. В национален мащаб годишният прираст на горите е около 14 млн. куб. м за м.г., а са изсечени около 7 - 8 млн. куб. м.
В Шуменско не се констатират и кражби на дървесина в големи мащаби. За м.г. 146-те горски и ловни стражари на СИДП и 13-те горски инспектори на РДГ са задържали 450 куб. м незаконно добити дърва за огрев, конфискували са 13 МПС, 47 каруци и 13 моторни триона.
През 2021-ва са извършени общо над 34 000 проверки. Съставени са 514 акта за установяване на административни нарушения.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
кражби от горите не знам, ама някой да ми каже какво става с изечената дървесина от гр. Шумен. Чувал съм, че се приберира от някого. Може ли повече информация?
Анонимен
Толкова много нападали дървета има в гората. Пътя през гората от заслон Теменуга до Пазачница е много опасен.Има страшно много нападали дървета и такива които ще паднат всеки момент. Защо не се събират нези дървета. На няколко места пътя е затрупат.
Иджи
Не е проблем незако̀нно изсечената, каруцарска дървесина, а "законно" изсечената, която се извозва с тировете.
Венцислав
Инж.как оценихте бръшляна по дърветата на паметника? Опасен ли е? Има ли млади дървета? Бъдете по-конкретно.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Инж. Емил Гелов как ще коментирате изсичането на млади здрави дървета в Шумен от кмета Христов?
Анонимен
Къде са тез гори
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Гората е пълна със суха дървесина,която изгнива,а фирмите за добив на дървесина доставят на безбожни цени сурови дърва на социално слаби хора,които освен,че не горят не дават достатъчно топлинна,и хората мръзнат през най студеното време.Така,че инж.Гелов може да си изгорите дипломата....