Критика към правителството по няколко въпроса отправи доскорошният министър на отбраната в него Стефан Янев в интервю за БНР. "Правителствената коалиция се управлява през мобилните телефони", заяви днес Янев и добави, че механизмите за взаимодействие в нея не работят, а коалиционното споразумение няма значение в коментар на напрежението между "Продължаваме промяната" и "Има такъв народ" по темата за ветото на Северна Македония за начало на преговорите за влизане в Европейския съюз.

"Позицията на премиера Кирил Петков за Северна Македоя ни показва непознаване на проблема, непознаване на историческата част и неразбиране на перспективата, която стои оттук нататък. Бързането е под външно въздействие, което не е в националния ни интерес", коментира той.

Според Янев изгонването на посланика на Русия Елеонора Митрофанова е крайна мярка. "Никой посланик няма право да се меси във вътрешните работи на една държава. Въпросът е на преценка дали с изказвания и с действия посланикът се намесва във вътрешните работи, или това е емоционална оценка на някого. В случая говорим за една емоционалност в поведението и фриволност на съответния вицепремиер (Асен Василев - бел. ред.), който е казал това. Тази комбинация на емоционалност и фриволност не е никак добре в поведението на държавник", коментира Янев.

Той стана първият министър, сменен от премиера Кирил Петков след по-малко от 80 дни на поста, след като избегна да назове агресията на Русия в Украйна с думата "война" и в поредица лични изяви зае различна от правителствената външнополитическа позиция.

Всичко, което трябва да знаете за:
Войната в Украйна (810)

Според Янев след евентуално изгонване на посланика на Русия двустранните отношения между България и Русия значително ще се влошат.

"При вземането на решение за военна помощ за Украйна от българския парламент е важно се калкулират какви са възможните ефекти след това, преди всичко в икономически план", каза Янев и добави, че с предоставянето на военна помощ България става част от конфликта. "Рисковете са непреки от военна гледна точка, но преки от гледна точка на икономическите последици", каза.

По думите на Янев с приемането на Плана за възстановяване се дава зелена светлина да се харчат предвидените в него пари. "Това финансиране далеч не е гарантирано на базата на представения проект, както е в момента", заяви той.

Добави, че споделя съмненията, възникнали с компанията "Джемкорп кепитъл мениджмънт" (Gemcorp), която предлага "проекта с т. нар. батериен парк". По думите му има и допълнителна информация, която потвърждава съмненията и ако те се потвърдят официално, най-вероятно ще бъде спряно финансирането от ЕК за този проект.

"За позицията на премиера Кирил Петков за Северна Македония показва непознаване на проблема - непознаване на историческата част и неразбиране на перспективата, която стои оттук нататък. Бързането е под външно въздействие, което не е в националния ни интерес", коментира бившият служебен премиер.

Исканата оставка на шефа на НСО Янев определи като "свръхконцентрация на власт в ръцете на министър-председателя Петков".

На въпрос за новата си партия Янев заяви, че с Мая Манолова нямало да бъдат партньори, а конкуренти. Той обяви, че "усилено се занимава с партийно строителство, но все още не желае да разкрива имена на хора, които ще бъдат част от политическия проект, който подготвя".

Дневник