Гласуването на три предложения, свързани с войната в Украйна, временно формира ново мнозинство в Столичния общински съвет. Първото бе за издигане на знамето на Украйна на сградата на Столичната община. Идеята е то да се добави към националния трибагреник, знамето на ЕС и на общината.
Вносителите от ГЕРБ-СДС и "Демократична България" срещнаха съпротива от БСП и част от "Патриоти за София". Законът за националното знаме не позволява чуждо знаме да се поставя на община бе доводът на социалистите. "Само при гостуване на чужда делегация може за кратко да се постави", уточни Иван Мечков от БСП. "Има делегация от Украйна и тя е най-внушителната - 116 хиляди души, по данни от вчера", отговори Веселин Калановски от "Демократична България". Председателят на СОС, юристът Георги Георгиев, отбеляза, че Законът за националното знаме дава това право - да се вее знамето, в случая на Украйна. Този акт вече е извършен в почти всички европейски столици, допълни той. Украинското знаме ще се вее над общината до приключването на войната, уточни Малина Едрева, председател на комисията по култура, която е водеща по темата.
По време на обсъждането на доклада в пленарната зала влязоха трима депутати от "Възраждане". Не стана ясно дали това предизвика Николай Велчев от БСП да обяви, че "агресорът не е Русия", а войната се водела между нея и САЩ. След него бе дадена думата на депутата Петър Петров от "Възраждане", който директно заяви, че Законът за местното самоуправление забранява да се поставя знаме на друга страна.
При гласуването общо 36 съветници от ГЕРБ-СДС, "Демократична България", Борис Бонев и двама от ВМРО бяха за, а против - БСП и двама от ВМРО.
Алея "Героите на Украйна" ще има до оградата на руското посолство
Вторият доклад, назован "Именуване на площадно пространство в район "Изгрев" с името "Героите на Украйна" преизвика още по-остри спорове, защото беше свързан с руското посолство. Вместо площад, последната версия на доклада предлага алея с дължина от 96 м покрай оградата на посолството да носи това име.
"Ние ще обжалваме това решение, ако то бъде прието, защото толкова неиздържан правно доклад, отдавна не сте внасяли", обърна се Диана Тонова от БСП към ГЕРБ. Мотивите й са, че ще се дава пространство, а част от него е със специален статут - за посолство. "Ако се наложи, ще стигнем и до съда, но ще покажем на колегите от ГЕРБ-СДС и "Демократична България" как благородните идеи трябва да бъдат и законни, закани се и Милка Христова, заместник-председателят на СОС от БСП. По този повод Борис Бонев изрази притеснение, че ще е срамно, ако символният жест на общинския съвет за алея "Героите на Украйна" после бъде оборен в съда.
ВМРО зае позицията: "Да, Русия е агресор и окупатор, ама утре войната ще свърши и защо да се караме с руския народ". Този доклад бе одобрен от 32 общински съветници от ГЕРБ-СДС, "Демократична България" и Борис Бонев. Против гласуваха 16 - всички от БСП и този път всички от ВМРО.
По третото предложение за кръщаване на градинката при метростанция "Жолио Кюри" на името на Борис Немцов, (политическия опонент на Путин, разстрелян през 2015 г. в Москва), същото мнозинство гласува за. Според доклада градинката ще се назовава "Площад Борис Немцов" и е на поне 300 м отстояние от руското посолство, до кръстовището на бул. "Драган Цанков" и ул. "Жолио Кюри". Против бяха БСП и двама от ВМРО, а други двама "войводи" гласуваха "въздържал се".
Дневник
Коментари
Анонимен
И цената на олиото и газта вейте
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
На бас че няма да е до края на войната.