Г-7 забрани ключови инвестиции в Русия

Лидерите на седемте най-големи икономики в света Г-7 решиха да забранят новите инвестиции в "ключови области" на руската икономика, се казва в изявление на групата, публикувано в четвъртък.

"Ние (лидерите на Г-7) забраняваме нови инвестиции в ключови области на руската икономика, включително в енергийния сектор", се казва в изявление на държавните и правителствени ръководители от САЩ, Япония, Германия, Великобритания, Италия, Франция и Канада.

Г-7 "ще продължат да изключват руските банки от световната финансова система" и ще засилят натиска върху руската икономика чрез въвеждане на допълнителни санкции срещу държавни компании.

Г-7 отбеляза също, че ще продължат да предприемат ограничителни мерки срещу представители на "руските елити и техните роднини". В изявлението се посочва и готовността на Г-7 да предприеме по-нататъшни действия срещу руския военно-промишлен комплекс.

Европейският парламент поиска пълно енергийно ембарго на Русия

Европейският парламент поиска въвеждането на пълно ембарго върху вноса на суров петрол, газ и въглища от Русия в резолюция, приета в четвъртък в Страсбург с 513 гласа "за", 22 "против" и 19 "въздържал се".

В понеделник 207 евродепутати, сред които петима българи, настояха за въвеждането на още по-тежки санкции срещу Москва, включително енергийно ембарго.

Това трябва да бъде придружено от план за гарантиране на сигурността на енергийните доставки за ЕС, както и от стратегия за "отмяна на санкциите една по една, в случай че Русия предприеме стъпки за възстановяване на независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в рамките на международно признатите ѝ граници и оттегли напълно военните си части от територията на Украйна", се казва в документа.

Евродепутатите също настоятелно призовават държавите членки да прекратят сътрудничеството с руски дружества по съществуващи и нови ядрени проекти, включително във Финландия, Унгария и България, при които руските експерти могат да бъдат заменени със западни, и постепенно да преустановят използването на услугите на "Росатом".

Депутатите настояват Русия да бъде изключена от Г-20 и други международни организации, а вече наложените санкции да се прилагат "изцяло и ефективно в целия ЕС и от международните съюзници на ЕС като приоритетен въпрос".

За да се повиши ефективността на санкциите, парламентът призовава руските банки да бъдат изключени от системата SWIFT, да се забрани на всички плавателни съдове, свързани с Русия, да влизат в териториалните води на ЕС и да акостират в пристанищата на ЕС, както и да се забрани товарния автомобилен превоз от и до територията на Русия и Беларус. Членовете на ЕП настояват също да се изземат "всички активи, принадлежащи на руски длъжностни лица или олигарси, свързани с режима на Путин, техните посредници и подставени лица, както и на лицата в Беларус, свързани с режима на Лукашенко".

Като посочва участието на Беларус във войната в Украйна, резолюцията изисква санкциите срещу Беларус да бъдат равностойни на тези, въведени срещу Русия, за да се премахнат всички пропуски, позволяващи на Путин да използва помощта на Лукашенко, за да заобиколи санкциите.

Доставките на оръжие трябва да продължат и да бъдат увеличени, смятат евродепутатите.

 Дневник