Общото събрание на ООН в четвъртък отстрани Русия от мястото й в Съвета на ООН по правата на човека в Женева заради инвазията в Украйна. Деветдесет и три държави подкрепиха това предложение, инициирано от Съединените щати, след като станаха известни зверствата в украинския град Буча. Двадесет и четири държави гласуваха против. 58 се въздържаха, но гласовете им не бяха взети предвид, тъй като според процедурата се изисква мнозинство от две трети от подадените гласове за и против. България подкрепи резолюцията.

Освен Русия и Беларус срещу нея гласуваха Китай, Алжир, Боливия, Куба, Никарагуа, Сирия, държави от централна Африка и бивши съветски републики като Казахстан, Узбекистан и Таджикистан. По-късно Москва нарече вота "незаконен" и "политически мотивиран".

Русия е втората държава, извадена от агенцията на ООН за правата на човека, след отстраняването на Либия през 2011 г. През март 2011 г. Либия е отстранена за "груби и систематични наушения на правата на човека" при потушаването на антиправителствени протести от Муамар Кадафи. Членството й е възстановено през ноември същата година.

Съветът на ООН по правата на човека е международен правозащитен орган, който подпомага Общото събрание на ООН. Решението ще лиши Русия от правата и да гласува и да се изказва, макар дипломатите й да имат право да присъстват на дебатите. Москва обаче обяви, че напуска организацията след вота.

Р резолюцията Общото събрание на ООН изрази и своята "сериозна загриженост относно човешките права и хуманитарната криза в Украйна", по-специално заради злоупотреби от страна на руските войски.