Европейският съюз прие в петък пети пакет от санкции срещу Русия заради войната с Украйна, след като късно в четвъртък посланиците постигнаха единодушие по предложението на Европейската комисия от вторник. Това са най-бързо приетите санкции, които се приемат на подпис от началото на войната в Украйна.
Без руски въглища
За първи път от 24 февруари насам европейските членки посягат на търговията с енергийни източници с Русия, като от август ще забранят вноса и трансфера на руски въглища в ЕС. Ограниченията засягат както въглищата, които са добити в Русия, така и тези, които се продават от руски търговци, независимо къде са изкопани.
Европейската комисия съобщи, че санкциите ще засегнат една четвърт от износа на въглища от Русия, което ще намали приходите, влизащи в хазната й, с 8 млрд. евро годишно.
Морска блокада
Руски плавателни съдове, регистрирани под руски флаг, няма да могат да влизат и да бъдат обслужвани в европейски пристанища. Това ограничение е с доста изключения, освобождаващи танкерите с петрол и газ, както и корабите, доставящи въглища, храна, земеделска продукция, хуманитарна помощ, лекарства и медицински материали. Изключение е направено и за малки яхти до 15 метра, които са особено популярен начин за посещенията на руски туристи в Кипър.
Спиране на тировете
Руските и беларуските превозвачи няма да могат да превозват стоки по шосе в рамките на ЕС, включително транзитно. Въпреки това се предоставят дерогации за редица продукти като фармацевтични, медицински, селскостопански и хранителни, включително пшеница, цистерни с гориво, както и хуманитарна помощ.
Ограничаване на търговията
ЕС налага допълнителни забрани за износ на реактивно гориво, квантови компютри, модерни полупроводници, електроника от висок клас, софтуер, чувствителни машини и транспортно оборудване, които се очаква да възлязат на 10 млрд. евро.. Ще бъде забранен вносът на руски дървесина, цимент, торове, морски дарове, сред които руски хайвер и сельодка, както и алкохол, включително водка - общо за 5.5 млрд. евро годишно.
Блокиране на банки
Наложена е пълна забрана за транзакции на четири ключови руски банки, представляващи 23% от пазарния дял в руския банков сектор. Сред тях е и Външнотърговската банка на Русия, която е третата по големина в страната. Техните активи ще обект на замразяване, като по този начин ще бъдат напълно откъснати от пазарите на ЕС.
Затваряне на вратички
От петък руските компании няма да имат достъп до участие в обществени поръчки в 27-те държави от ЕС и руските обществени органи няма да могат да ползват европейски средства по всички програми, включително изследователски и граждански проекти. Разширява се забраната за депозити в криптопортфейли и за продажба на банкноти и прехвърлими ценни книжа, деноминирани във всички официални валути в ЕС, включително в български левове. Тя важи за всички руски и беларуски физически и юридически лица, образувания и органи в Русия и Беларус. Подобни ограничения бяха в сила и досега, но важаха основно за руски граждани, фирми и организации, които ги заобикаляха, като ги прекарваха през Беларус, за която досега нямаше наложени такива санкции.
Още индивидуални и бизнес санкции
ЕС разширява кръга от лица и фирми, които са включени в санкционния му списък, като включва и компании, чиито продукти или технологии са изиграли роля във войната, ключови олигарси и бизнесмени, високопоставени служители на Кремъл, разпространители на дезинформация, систематично разпространяващи разказа на Кремъл за руската военна агресия в Украйна, както и членове на семействата на вече санкционирани лица, за да се гарантира, че санкциите на ЕС няма да бъдат заобиколени.
Еврокомисията каза, че става дума за 217 души и 18 фирми, чиито активи в ЕС ще бъдат замразени и те ще бъдат обект на забрани за пътуване в ЕС.179 от тях са политици от сепаратистките райони Луганск и Донецк. С тях черният списък на ЕС достигна почти 900 души, които са санкционирани от началото на руската инвазия, включително президентът Владимир Путин.
Брюксел съобщи в петък, че страните членки вече са конфискували имущество, включително хеликоптери, яхти, имоти и изкуство, принадлежащо на санкционирани руски граждани, на стойност 30 млрд. евро. Блокирани са транзакции за 196 млрд. евро.
В решението си за въвеждане на петия пакет санкции ЕС казва: "Агресивната война на Русия срещу Украйна грубо нарушава международното право и причинява огромни загуби на живот и наранявания на цивилни граждани."
"Тези последни санкции бяха приети след зверствата, извършени от руските въоръжени сили в Буча и други места под руска окупация", каза в изявление върховният представител за външната политика на ЕС Жозеп Борел.
"Обсадата на Мариупол и други украински градове и отказът на хуманитарен достъп от руски военни части са неприемливи. Руските сили трябва незабавно да осигурят безопасни пътища до други части на Украйна, както и хуманитарна помощ, която да бъде доставена до Мариупол и други обсадени градове", се казва в решението, с което още веднъж се призовава Москва да спре бойните действия и да изтегли армията си "от цялата територия на Украйна и да зачита напълно териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна в рамките на нейните международно признати граници".
Дневник
Коментари
Добави коментар