Сигурен съм, че ще има нов пик на заразени с COVID-19 в България. Въпросът е кога това ще се случи. Това заяви пред "Нова телевизия" д-р Александър Симидчиев, който е заместник-председател на Комисията по здравеопазване в парламента.

"Във всички държави в Европа - и във Франция, Германия, Англия и Гърция имат много новозарадени. Така че ако много хора отидат в Гърция например, има голям риск там да се получи заразяване и това да се пренесе и при нас", предупреди той.

Депутатът от "Демократична България" изтъкна, че след като мерките бяха прекратени, бдителността на всеки един човек трябва да остане. "Нека хората използват сегашния момент, за да се ваксинират", призова Симидчиев.

Във връзка с обсъжданите промени да се премахне ролята на личния лекар, а при здравен проблем да търсим помощ от специалисти по обща медицина, той отбеляза: "За да може да се обясни една реформа, трябва да има достатъчно време, за да бъде разяснена както трябва. Това, което се предлага, не е едно кратко нещо, а има своя задълбочен смисъл. Въпросът е да се разясни адекватно."

Депутатът припомни, че един общопрактуващ лекар получава пари на базата на това колко души са записани при него. "Първоначално се каза, че това ще отпадне, но се оказа, че това не е така и аз се успокоих. Двата компонента на средствата, които получават, са средства за записани при тях и средства за всяка една дейност, която се извършва конкретно. Средствата за записаните се използват, за да се реализира нещото, наречено "обществено здраве" - дейности, които могат да се прилагат към здрави хора. Няма как те да се случат, без да има списък на записани при даден лекар", посочи Александър Симидчиев.

По думите му има сериозен кадрови проблем с общопрактикуващите лекари, като ако те имат възможността да реализират по-сериозни приходи, ще има по-сериозен интерес към специалността и това било част от решението.

Дневник