Сърбия е получила в събота модерна ракетна зенитна система, доставена с няколко самолета, преминали през въздушното пространство на Турция и България, съобщи "Асошиейтед прес". Агенцията допълва, че операцията е минала без много шум и предизвиква загриженост заради "струпване на оръжие на Балканите, което може да застраши крехкия мир в района".

Става дума за шест транспортни самолета Y-20 на китайските военновъздушни сили, приземили се на летище "Никола Тесла" в Белград със системи HQ-22 за сръбската армия.

Доставката е изпълнение на договор от 2019 г., а прелитането над две натовски държави се възприема от експерти като демонстрация на способностите на Китай. "Появата на шест големи транспортни самолета Y-20 изненада някои хора, защото се появиха в група, а не в поредица от плети. Присъствието на Y-20 в каквато и да е численост в Европа е доста нов развой на събитията", пише онлайн изданието Warzone.

Александър Радич, сръбски анализатор по въпросите на отбраната, е цитиран от АП да казва, че Китай "направи демонстрация на сила".

Сръбският президент Александър Вучич каза, че ще представи във вторник или сряда "най-новата гордост" на сръбската армия. По-рано той се оплакваше от това, че страни от НАТО, включително повечето сръбски съседи, не пропускали полетите за доставка на зенитните системи посред напрежение заради руската агресия срещу Украйна.

През 2020 г. американски официални лица са предупредили Белград да не купува HQ-22, известна в експортната си версия като FK-3. Според тях, ако Сърбия иска да стане член на ЕС и други западни съюзи, трябва да разполага с въоръжение по западни стандарти. Белград купува китайско и руско оръжие, включително бойни самолети и танкове. Преди две години се въоръжи с дронове "Ченду Птеродактил-1", способни да нанасят ракетни и бомбени удари, както и да се използват за разузнавателни полети.

Китайската система е сравнявана с американската "Пейтриът" (Patriot) и руската С-300, т.е. става дума за среден обсег. Сърбия е първата страна в Европа с FK-3.

"Асошиетйд прес" коментира, че на Запад има опасения, че въоръжаването от Русия и Китай може да подтикне Сърбия към въоръжен конфликт, особено срещу Косово, чиято независимост не се признава от Белград и Пекин.

Дневник