В разгара на създалото се напрежение и словесни атаки между коалиционните партньори заради процедурата по смяна на гуверньора на Българската народна банка (БНБ), БСП внесе законопроект за промени в Изборния кодекс, които предлагат връщането на възможността за гласуване с хартиена бюлетина като алтернатива на машинното гласуване. Данните от гласуването с хартиени бюлетини пък отново ще трябва да се сумира с тези от машинното гласуване и заедно да се вписват в общия протокол. Предлага се за действителен машинен вот да се счита само този, за който има и хартиена разписка.

По примера на практиката, въведена за парламентарния вот през април миналата година, социалитите искат гласоподавателите отново да могат да избират дали да упражнят правото си на вот на чрез машина или с хартиена бюлетина. Предлага се при проверката на протоколите в секциите да могат да присъстват членовете на Секционните избирателни комисии (СИК), кандидати, застъпници, наблюдатели, анкетьори, журналисти, както и представители на партии, коалиции, инициативни комитети. Всички те ще могат да заснемат и излъчват на живо процеса.

В мотивите на законопроекта е посочено, че изменението ще бъде въведено в практиката без съществени проблеми, тъй като изборите за 45-тото Народно събрание през април 2021 г. бяха произведени по идентичен начин. Отбелязва се и че предлаганото изменение няма да доведе до изразходване на значими публични средства, тъй като според сегашните разпоредби в Изборния кодекс във всяка секция, в която се провежда само машинно гласуване следва да са подсигурени и достатъчен брой хартиени бюлетини, така че да отговарят на броят на избирателите в избирателната секция.

"На последните избори бяхме свидетели каква голяма част от българските избиратели не успяха да упражнят правото си на вот и много експерти, социолози и политолози констатираха като един проблемите именно само машинното гласуване, така че с въвеждането на хартиената бюлетина те ще имат право на избор. Считаме, че така ще се повиши избирателната активност, която беше проблем на последните избори", аргументира идеите за промени в Изборния кодекс председателя на парламентарната група на БСП Георги Свиленски, който е един от тримата вносителите на законопроекта заедно с Румен Гечев и Филип Попов.

По думите му темата е била обсъждана на експертен коалиционен съвет миналата седмица, но подкрепа от всички партньори засега няма. От "Демократична България" и "Продължаваме промяната" са против връщането на хартиения вот, потвърдиха източници на "Дневник".

Възможността за избор между гласуването на хартия или с машина отпадна с промените в Изборния кодекс, които бяха направени от 45-тото Народно събрание, когато депутатите приеха, че в страната в големите секции с 300 и повече избиратели ще се гласува само с машини. В малките секции, които са основно в селата, както и при непредвидени обстоятелства, остана опцията за гласуване с хартиени бюлетини.

Последните поправки в Изборния закон минаха именно с гласовете на депутатите от БСП, които още през 2019 г. настояваха за въвеждането на машинно гласуване и дори бяха съгласни с възможността изцяло да отпаднат хартиените бюлетини. След предсрочните избори през ноември обаче лидерът на левицата Корнелия Нинова обясни "тежката изборна катастрофа" и по - ниската избирателна активност със страха на възрастните избиратели от машинното гласуване, заради което предложи да се върне възможността за хартиен вот. Непосредствено преди изборите за 47- мо Народно събрание БСП влезе в коалиция с ГЕРБ, ДПС и "Има такъв народ" за въвеждането на 100% броене на всички разписки от машинното гласуване.

Дневник