Главният прокурор Иван Гешев удостои с вниманието си депутатите от комисията по правни въпроси, в която на второ четене се обсъждат промени в Закона за съдебната власт, предвиждащи закриването на специализираните съд и прокуратура и отмяната на кариерните бонуси за магистрати. В една от паузите по време на обсъждането на искането за предсрочно отстраняване на главния прокурор, което тече паралелно във Висшия съдебен съвет, Гешев се появи в Народното събрание и отправи критики към вносителите на предложенията за промени, като използва възможността да нападне лично съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов, който също присъства на заседанието.

В началото на заседанието Дани Каназирева от ГЕРБ поиска отлагане на заседанието, а преди това да се създаде работна група, която да обсъди всички въпроси и предложения в законопроекта. Мнозинството отхвърли предложението - 7 депутати гласуваха "за", 10 "против" и трима "въздържали се".

Ива Митева от "Има такъв народ" поиска да уточни защо е гласувала "въздържал се", като посочи, че е трябвало да има работна група, която да работи по този законопроект. "Гласувах "въздържал се", защото ни обвиняват, че това е наша игра с ГЕРБ и ДПС, не искам да ни свързват с тях и ми е неприятно за начина, по който гласувам днес", коментира Митева.

Гешев: Прокуратурата няма да бъде декор на политически решения

Малко след началото на заседанието в залата влезе главният прокурор Иван Гешев, който веднага взе думата и каза, че присъства на заседанието, за да изяви становището на прокуратурата, и добави, че е в парламента само от уважение към народните представители.

"Прокуратурата няма да служи за декор на предварително взети политически решения, които не кореспондират с интересите на гражданите. Специализираните структури са признати от европейските ни партньори, ще има реакция от тяхна страна", коментира Гешев.

Той твърди, че е безспорно, че тези структури са най-ефикасни и ефективни за борба с тероризма и организираната престъпност и това било доказано. После призна, че по отношение на делата за корупция ефикасността може би не е достатъчна, но имало прогрес.

"Нямам отговор каква е причината за закриване на спецправосъдието. Това, което ще се случи, ще е във вреда на всеки български гражданин. Виждам, че тук е флагманът на съдебната реформа Христо Иванов. Ако той не желае да обсъдим тази тема, където е мястото, ако той не желае това да се случи, аз ще тръгна към други задачи, за отстраняването ми като главен прокурор, внесено от същата политическа сила", каза Гешев, предизвиквайки Христо Иванов на дебат по темата за спецсъдилищата.

Атанас Славов от "Демократична България" подчерта, че дебатът по целите на законопроекта се е състоял на първо четене. "В парламентарната република кой е общественият интерес се преценява от пряко избраните органи - парламент, президент и Министерски съвет. Магистратите имат изключително важна роля, но трябва да спазват закона и да се съобразяват с решенията на законодателната власт, а не да правят дегизирани политически изказвания", призова Славов.

Той подчерта, обръщайки се към Гешев, че това, което е направил, е политическо изказване, без нито един юридически аргумент.

Христо Иванов: Решението наистина е взето предварително

Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов се включи в обсъждането с няколко реплики към главния прокурор.

"Има процедура и ние ще се движим по тази процедура, защото законодателният процес има логика. В определен смисъл имате право, решението е взето предварително, защото партиите, които са го взели, са се явили три пъти на избори и са събрали мнозинство именно с тези заявки", подчерта Иванов.
"Ние сме тук не само за да водим някакъв дебат, но и да изпълним волята на избирателите. Така работи демокрацията. Може да освободите съдебната власт от себе си и да се явите на избори с тези политически речи, които ви се удават. Закриването има едно просто основание - дали е политическо или юридическо, вие преценете. И двете са легитимни. Тези структури от самото си създаване се родиха с много сериозни притеснения, че ще бъдат използвани за политически цели, и благодарение и на вашите действия това е факт", коментира Иванов.

По думите му това е както юридическа, така и политическа обосновка.

Гешев от своя страна поиска от вносителите на законопроекта да дадат пример за един случай за политическа репресия към представител на настоящата власт.

"Винаги съм се възхищавал на българските политици, които имат смелостта да говорят от името на народа. Обикновено те не представляват българския народ и това е българската история. Аз нямам самочувствието да говоря от името на народа. Много интересно ми е как върховенството на закона кореспондира с олигархията и с мафията и как лустрацията на тези съдии кореспондира с правовата държава. Това, че ще разселвате съдии в цялата държава, как кореспондира с правовата държава", отправи въпроси Гешев.

"Може да приемете и закон, че Земята е плоска, въпреки емпиричните данни от 330 година преди Христа", добави още главният прокурор, след което обяви, че прокуратурата ще подкрепи всички магистрати от закритите структури и уточни, че те се закриват, тъй като работят. На финала пожела "успешен ден, щастлив ден и щастлива седмица".

Спецправосъдието бе закрито три пъти на първо четене

На 23 март за трети път в рамките на година парламентът закри на първо четене специализирания съд и прокуратура с промени в Закона за съдебната власт. Проектът на Министерския съвет беше подкрепен от 134-ма народни представители ("Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България"), както и "Възраждане". Против бяха 73-ма от ГЕРБ и ДПС.

Проектът предвижда закриването на двете специализирани съдилища и двете спецпрокуратури, като съдебните дела преминат за разглеждане в Софийския градски съд (СГС) и в окръжните и апелативните съдилища, а досъдебните производства - в съответните прокуратури. Предвидено е действието на закона да започне два месеца след приемането му.

С промените се премахват т.нар. кариерни бонуси, с които се ползват членовете на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към ВСС, които след изтичането на мандатите им могат да поискат назначаване в структури с една степен по-високи в съдебната власт от заеманите по-рано длъжности. Целта на промяната е справедливост в кариерното израстване, което за другите магистрати става чрез конкурс.

Закриването на специализираните структури е залегнало като цел в програмата на коалиционното управление.

Окелкру