С гласовете на депутатите от управляващата коалиция - "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демкратична България" - Народното събрание задължи Министерството на здравеопазването да изготвя планове с конкретни критерии за въвеждане на мерки срещу разпространението на зарази, като с това се има предвид не само коронавируса, но и инфекциозни заболявания като цяло.
В закона изрично пише, че мерките не могат да включват:
- забрана за влизане в страната
- ограничаване придвижването
- спиране на работата на обекти и услуги
- изискване на документ за достъп до обектите и услугите (в случая на коронавируса се има предвид сертификат за COVID-19)
В закона се посочва изрично, че ограниченията могат да бъдат въвеждани по области от регионалните здравни инспекции (РЗИ) вместо със заповеди на министъра на здравеопазването за цялата страна, както беше най-често досега. Бившите управляващи винаги са твърдели, че по региони могат да бъдат въвеждани мерки, но практиката от две години епидемия от COVID-19 показа, че местните власти много рядко се възползваха от тази възможност.
Това остана неразбрано от депутатите на "Възраждане", които удължиха с изказвания не по същество дебата в зала и повториха познатите си тези, че коронавирусът не е и никога не е бил опасна зараза, както и че мерките са били фашистки. Депутатът от "Възраждане" Цвета Галунова поиска законопроектът (който беше гласуван на второ четене в зала) да бъде оттеглен.
Ирена Анастасова от "БСП за България" ѝ обясни, че след като от вече над четири месеца е депутат, следва да е научила, че законопроект на второ четене не може да бъде оттеглен.
В продължение на час слушаме митингаджийски изказвания. Не помага на никого!
Ирена Анастасова, депутат от "БСП за България"
Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС (той беше министър на образованието в началото на COVID епидемията в България) изрази опасение, че така ще остане възможно единствено "да бъдат ощетявани учениците" и поиска да бъде изрично посочено, че като ограничение не може да се въвежда онлайн обучение. Председателят на здравната комисия Антон Тонев от "Продължаваме промяната" обясни, че добавянето на идеята на Вълчев би означавало да не може да бъде обявявана и грипна ваканция. "Нашият план не е конкретно за COVID-19. Не правим промени в закона за конкретно заболяване", повтори Тонев.
В края на март депутатите се заеха с темата за нов начин за въвеждане на мерки срещу разпространението на коронавируса, след като с изтичането на извънредната епидемична обстановка остана правен вакуум как да се ограничава разпространението на заразата при нужда.
Дневник
Коментари
Анонимен
Ама като въвеждат рзи тата а не държавата кой ще дава компенсациите
Анонимен
Тея мерки нали се сещате че вече никой няма да ги спазва ?!
Анонимен
Тези мерки като никой няма да ги спазва , ще видят тези , ако прихванат някой опасен вирус , къде зимуват раците ! Не си мислете , че COVID си е отишъл и вече го няма ! Само да не го лепнете , ще ви се стъжни живота ! А за тези от Възраждане , с тази агресия която демонстрират , кой въобще гласува ! Все ще има такива , дето нито приемат , нито предават !
Анонимен
Едно зомби се появи:)))