Три мерки срещу икономическата криза ще предложи на коалиционните партньори "Демократична България", обявиха на брифинг в Народното събрание икономическите експерти на обединението. Една от тях изисква решение от Европейската комисия, но за останалите депутатите твърдят, че имат готови законопроекти, които да бъдат внесени след разговори с партньорите.

След заседанието в събота на широкото ръководство на БСП, т. нар. Национален съвет, лидерът Корнелия Нинова също представи мерки срещу кризата, част от които диаметрално се различават от тези на "Демократична България". В днешния следобед (14 април) се очаква експертите на коалиционните партньори да говорят по различните предложения.

Предложенията на "Демократична България" са:

  •     Повишаване на прага за регистрация по ДДС на 100 хил. лв. от 1 януари 2023 г. и на 166 хил. от 1 януари 2024 г.
  •     Лихвата за забавени плащания (напр. към топлофикации, електроразпределителни дружества) да бъде намалена от основен лихвен процент плюс 10 пункта: за гражданите на плюс 4 пункта, за бизнеса на плюс 8 пункта.
  •     България да поиска от Европейската комисия за шест месеца бариерите по вноса на стоки да бъдат драстично намалени или премахнати.

Икономистът Мартин Димитров обясни за трите мерки: първата по думите му ще засегне общо около 200 хил. фирми от малкия и средния бизнес и ще доведе до растеж на икономиката. Втората според него ще доведе до по-малко задлъжняване, при условие че така или иначе държавата трудно открива длъжниците.

За обяснение на третата мярка Мартин Димитров даде пример с цената на желязото: "Ако Европейската комисия реши, че за шест месеца намалява или премахва ограниченията по вноса - митнически ставки, тарифни и нетарифни бариери, това означава, че вносът в Европейския съюз от трети страни веднага се увеличава. Като се увеличи вносът, се увеличава предлагането и веднага спада цената", обясни Мартин Димитров от "Демократична България".

За предложението на БСП да се сложи таван на цените на някои храни и енергоносители Георги Ганев от "Демократична България" коментира, че инфлацията трудно може да бъде овладяна с тавани на цените: "Дори да се сложат ценови тавани, никога в историята не са решавали дългосрочно проблеми. Инфлацията винаги е дългосрочен процес."

По думите му, ако предложените от обединението мерки се приемат, "в по-дългосрочен план ще създадат условия за много по-бавно нарастване на цените: намаляване на цени, в сравнение с това, което биха били, ако не се направят тези неща".

    В този смисъл не очаквайте цените да тръгнат надолу, но да се забави значително тяхното нарастване, което за настигаща страна като България не е ненормално.

Георги Ганев, депутат от "Демократична България"

Предложенията на БСП, които коалицията предстои да обсъди, са:

  • таван на някои цени (енергоносители, храни) и компенсиране на производителите през финансов фонд
  • диференцирано ДДС на регулираните цени, въвеждане на необлагаем минимум, допълнително облагане на свръхпечалбите на частните и държавните енергийни дружества
  • преизчисляване на пенсиите с нов средноосигурителен доход.

Според изчисленията в БСП, представени от Нинова, пакетът от мерки на социалистическата партия би означавал актуализация на бюджета с между 2.5 и 3 млрд. лв. Според сметките на "Демократична България" техните предложения биха стрували на бюджета не повече от 250 млн. лв.

"За бюджета влияние би могло да има увеличаването на прага за регистрация по ДДС, но трябва да се мери динамично. Но смятаме, че тези фирми с по-висок праг за регистрация по ДДС ще увеличат своята дейност, ще имат по-големи обороти, печалби, ще платят други свързани данъци. В дългосрочен план бюджетът дори ще спечели от такава мярка", обясни Мартин Димитров.

Дневник