Шефът на "Тесла" Илон Мъск предложи да купи платформата "Туитър". Той също така обяви, че ще премисли позицията си на най-голям акционер в страната, ако не искането му не бъде удовлетворено.
Данните са видими от документи, постъпили в американския финансов регулатор. Малко по-късно той съобщи новината и в "Туитър".
Изявлението, направено от най-богатия човек на света, се смята за изненада. Ролята на Мъск като най-голям инвеститор (9.2% от акциите са у него) се разкри едва пред последните седмици. Днес Мъск обяви, че ще плати 54.20 долара за акция и фирмата ще бъде оценена на 41 млрд. долара.
По думите на Мъск, ако офертата не се приеме, "ще трябва да премисля позицията си като акционер". Съобщения до борда на "Туитър" в документите сочат, че той, изглежда, е изразил идеята в почивните дни.
Милиардерът обяснява, че инвестирал в "Туитър", защото вярвал в потенциала му като платформа за свободното слово. Към момента обаче осъзнавал, че "компанията нито ще процъфтява, нито ще служи на социалния си императив" в сегашния си вид и трябва да стане изцяло частна (а не публично листвана, каквато е сега).
Също през почивните дни Мъск получи предложение да влезе в борда на "Туитър" като водещ акционер. Според компанията обаче той отказал.
Скрити символи
Стойността на акциите на "Туитър" се изстреля с 11% в ранната търговия след новината за офертата.
"Гардиън" отбелязва, че със своите 274 млрд. долара Мъск, изглежда, е сред много малкото хора, които разполагат с достатъчно налични пари, за да купят "Туитър". Той е наел "Морган Стенли", инвестиционна банка и финансова консултантска компания, за да го съветва в начинанието му.
Вестникът вижда особена символика в предложената цена на акциите. Числото 54.20 съдържа 420, а в него е кодиран канабисът (заради часа, в който тийнейджъри в Калифорния имали навика да да се срещат всеки ден, за да търсят насаждения на канабис през 70-те години на миналия век).
През 2018 г. Мъск предложи в "Туитър" да купи акциите, които не притежава, в "Тесла" срещу 420 долара за брой, като обяви, че набрал средства за офертата. По-късно той бе помолен да предава публичните си изказвания за финансите на борда на компанията, преди да ги публикува. Впоследствие се съгласи да се оттегли като изпълнителен директор, да назначи независим директор и да плати десетки милиони като глоба.
Дневник
Коментари
Добави коментар