Десет години след откриването на специализираните съд и прокуратура, депутатите окончателно гласуваха и приеха с мнозинство те да бъдат закрити, съдиите преназначени, а висящите дела да продължат пред същите състави, но в Софийския градски съд, а срещу организирани престъпни групи - в окръжните съдилища по места. За закриването гласуваха четирите партии от управляващата коалиция - "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България", както и "Възраждане".

Промените в Закона за съдебната власт, предвиждащи закриване на спецправосъдието бяха предлагани многократно през последната година и минаха три пъти на първо четене в последните няколко парламента, но за първи път се приемат и на второ четене - във вторник в правна комисия, а днес и окончателно в пленарна зала. Преди да влязат в сила поправките обаче, те трябва да бъдат обнародвани в Държавен вестник, а дебатът по темата все още продължава в парламента повече от 8 часа.

Освен закриването на специализираните съдилища и прокуратури промените в ЗСВ слагат край и на кариерните и финансови бонуси за членове на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към ВСС. В момента след края на мандата си могат да поискат назначаване в структури с една степен по-високи в съдебната власт от заеманите по-рано длъжности като с това получат и финансово обезщетение, а с поправките тази възможност се отменя.

Очаквано, както и на първо, и на второ четене, ГЕРБ-СДС и ДПС гласуваха против промените, а дебатът продължи часове като в голяма степен се чуха същите аргументи срещу закриването на специализираните структури.

Дебатът: Обвинения в лобизъм и спецправосъдието като частна фирма

Дебатът по темата започна още с обявяването на наименованието на законопроекта като най-активни бяха депутатите на ГЕРБ, които за всеки параграф възразяваха срещу закриването на спецправосъдието.

Анна Александрова първа взе думата и каза, че вчера е имало онлайн среща на изпълнителния борд на постоянна конференция на прокурорите от ЕС, работещи срещу организираната престъпност, тероризма и корупцията. Тя обясни, че всички участници са изразили отрицателно становище срещу закриването на специализираните структури, а по думите й, чуждестранните представители изразили опасния за накърняване на независимостта на прокурорите - твърдение, което повтаря теза на главния прокурор Иван Гешев. Александрова обясни, че на 28 април ще има извънредна среща на тези прокурори, на която да бъде приета и декларация срещу това решение на парламента. "Най-сетне е време да кажете на чии интереси служи този законопроект", заяви Александрова към управляващото мнозинство.

Крум Зарков от БСП обяви, че решението е вече взето, при това три пъти. "Моля обяснете на международните наблюдатели, които цитирате, какво е българското спецправосъдие. Моля, обяснете им как бе създадено, за да хвърли прах в очите именно на европейските ни партньори. Моля, обяснете им как изведнъж се оказа, че има съд, който мнозинството харесва повече от другите. Как започна да обикаля един черен бус с надпис специализирана прокуратура и да прибира действащи министри. Обяснете им и че закриването не означава, че в България никой повече няма да се бори с този феномен организирана престъпност. В България има правосъдие и правораздаване от доста време, а специализирани съдилища от 10 години и целта е най-сетне да има качествена и правова борба с корупцията, обяснете им това, моля", коментира депутатът.

Андрей Михайлов от "Има такъв народ" каза, че изказването по наименованието на закона е удобен инструмент да се дублира дебатът от първо гласуване. "Две неща са може би важни - съдбата на съдиите и съдбата на делата. Зад всички тези дебати днес се крият тези два въпроса. Ние сме особено загрижени и за двете. Нашата цел е да няма никакви прекратени дела. По отношение на съдиите никога не сме говорили, че ще гоним и разселваме съдии, каквито доводи ще чуем. Правосъдието в България няма да изчезне по отношение на борбата с организираната престъпност", подчерта Михайлов.

Атанас Славов от "Демократична България" обясни, че на европейските партньори, които Александрова цитира, трябва да бъде споделено, че именно специализираната прокуратура е поискала прилагане на специални разузнавателни средства срещу протестиращи граждани, а спецсъдът е одобрил прилагането им.

Анна Александрова от ГЕРБ отговори, че партията не е мобилизирала нечии структури, а Европа наблюдава България и вижда какво се случва. "Начинът, по който приемате тези поправки, не е добър. Важните проблеми не уредихте, нито уредихте статута на съдиите и прокурорите като другите. Много скоро смятам, че ще се наложи вие да обяснявате на вашите избиратели чии олигархични кръгове защитавате", смята още Александрова.

Министърът на правосъдието Надежда Йорданова също проследи дебата в зала и заяви, че изказванията по законосъобразността на подслушванията по време на протестите от лятото на 2020 г. не са коректни.

"Има поне 5 решения на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства, които установяват незаконосъобразно искане и разрешаване на подслушване. Ще ги предоставя, за да се спре с тези неверни спекулации", добави Йорданова.

Димитър Гочев от "Продължаваме промяната" каза, че основната манипулация по време на целия дебат по темата е, че в България няма съдии и прокурори, извън специализираните структури. "Това не е вярно и не може да говорим, че няма да си свършат работата. Не е вярно, че делата ще бъдат шиканирани. Това показва много ниско мнение и много ниска оценка за тези професионалисти. Няма лустрация, няма разселване и това са опорни точки, които за радост не са верни", подчерта Гочев.

Анна Александрова контрира, че за тези години спецсъдиите и спецпрокурорите са натрупали много опит и е добре той да бъде използван. Дани Каназиерва от ГЕРБ допълни, че се правят внушения, че процесът ще бъде много по-справедлив, което според нея не е вярно и има риск тези дела да потънат и по тях да изтече давността.

Димитър Гочев от "Продължаваме промяната" уточни, че това дали ще потънат делата зависи от хората, които работят по тях. "Тук изцяло разчитаме на организацията на съдебната система и сроковете, които даваме са достатъчни. Противоконституционност на текстовете няма със сигурност", подчерта Гочев.

Мирослав Иванов от "Продължаваме промяната" допълни, че от ден първи се чуват спекулациите, че ще потънат дела срещу определени кръгове, срещу определени хора и тези дела се заявяват основно от опозицията.

"Призовавам опозицията, която твърди така убедено, че ще потънат дела срещу определени кръгове - посочете кои са тези дела, за да може заедно да проследим дали са потънали. Кои са тези дела, които ще се забавят? Заповядайте, посочете лицата и посочете делата и ние, а и цялата общественост да проследим тези дела. Продължаването на тези дела и преписки зависи изцяло от прокурорите и съдиите, на тяхната съвест", призова Иванов.

По време на заседанието Дани Каназирева каза, че имало дела срещу организирани престъпни групи с по 20 подсъдими, много вещи лица и вече извършени процесуално-следствени действия. "Въвеждайки квотен принцип на назначаване и разселване на съдиите, много ясно, че това ще бъде обжалвано и така ще се наруши неизменността на състава и това ще се отрази на самите дела, които ще потънат", смята още Каназирева.

Анна Александрова обяви, че промените в закона са "чист лобизъм", а той самият е противоконституционен. Тя даде пример с това, че при обсъждането на второ четене в комисията във вторник на заседанието са участвали "адвокати, чиито дела са именно срещу такива хора и адвокати, които говориха от името на министерството на правосъдието", намеквайки за адвокат Ина Лулчева, която участва в дискусията, но не като наказателен адвокат, а като представител на Висшия адвокатски съвет. "Това ако не е конфликт на интереси и чист лобизъм, не знам какво е", заключи Александрова.

Надежда Йорданова я опроверга с обяснението, че предоставянето на възможност на заинтересованите страни да изразят мнението си е въпрос на добро поведение, добро възпитание и на политическия дебат, а в дебата трябва да се чуят всички.
"Когато ви обвиняват, че защитавате олигарси, моля да обясните, че олигарх е някой, който се е облагодетелствал от властта. И нито един от тях не е осъден от специализирания съд. С коя власт е бил близък, за да се облагодетелства? Когато се говори за потъване на дела и черни дупки, моля да уточните, че в спецсъдилищата работят 33 магистрати и че тези дела ще бъдат разпределени в цялата съдебна система. Слагането на синоним и специализираното правосъдие и правосъдието изобщо е голяма грешка. Не специализирана, а паралелна съдебна система", коментира Крум Зарков от БСП.

По думите на Зарков, адвокатите, които са присъствали на обсъждането в комисия съвсем ясно са заявили, че повечето от делата там са за данъчни измами, а не за тероризъм, например. Колегата му Явор Божанков пък заключи, че "ГЕРБ изпада в истерия все едно защитава личната си фирма ЕООД".


Дани Каназирева пък направи сравнение като каза, че управляващите не разбират какво правят, но "ще стане като с хартиените бюлетини на БСП - отмениха ги, сега искат да ги връщат".

Атанас Славов от своя страна обясни, че със спецправосъдието в България е било възстановено инквизиционното начало в правосъдието.

Повече чети в Дневник