Плащането на руски газ в рубли от купувачи от Европейския съюз, както поиска президентът Владимир Путин, би нарушило санкционния режим на ЕС срещу Москва, се казва във вътрешна бележка на Европейската комисия, цитирана от "Ройтерс".
Путин по-рано предупреди Европа, че рискува доставките на газ да бъдат прекъснати, освен ако не се плаща в рубли. През март Москва предложи купувачите на енергия да открият сметки в "Газпромбанк", където плащанията в евро или долари да се конвертират в рубли.
В бележката на Европейската комисия, в която ясно се посочва, че е техническа, предварителна и се основава на неофициален превод на руския президентски указ от 31 март, се казва, че законът добавя няколко нови нива на задължения за купувачите на газ от ЕС, като по този начин иззема от ръцете им фактическото финализиране на сделката.
"Този механизъм би довел до нарушаване на съществуващите ограничителни мерки на ЕС, приети по отношение на Русия, нейното правителство, Централната банка на Русия и техните пълномощници", се казва във вътрешната бележка, видяна от "Ройтерс". Нидерландия вече обяви, че ще се съобрази. Засега само Унгария е изразила готовност да плаща в рубли.
По-рано този месец Еврокомисията обясни, че държавите от ЕС, чиито договори за доставка на газ с Русия предвиждат плащане в евро или долари, трябва да се придържат към тази валута.
Указът на Путин наложи задължение на купувачите на газ от ЕС да открият най-малко две специални сметки - една за евро или долари и една за рубли - в "Газпромбанк" и да насочват всички плащания за газ през банката. Тези правила предвиждат плащане все пак в евро или долари, но финализиране на сделката едва след като "Газпромбанк" извърши трансакции с централната банка, с които обмени валутата.
"Ефектът... е, че плащането се извършва не във валутата, установена по договора в момента, в който е депозиран по сметките... а по-скоро само в неизвестен и неопределен момент, след като чуждестранната валута... бъде конвертирана в рубли и кредитирани по втората специална сметка", се казва в записката на Комисията. Това означава, че процесът изцяло се контролира от Русия, а европейските компании остават без контрол върху средствата от момента на плащането. "Руската държава, чрез своята централна банка, има пълен контрол върху чуждестранната валута... която може да манипулира изцяло в своя собствена полза", се казва в бележката, посочвайки например прилагания обменен курс.
Дневник
Коментари
Анонимен
Кирето да откаже да плаща, един ден да не се опече хляба и ще изхвърли.
Анонимен
Бе не им плащайте нищо.
Анонимен
Ние сме свободна и независима държава и затова стриктно ще следваме поетите ангажименти, които ни налагат отвън.
Посоката е ясна: към ЕС
Първо: българите пътуват предимно към държави от Европейския съюз, а най-много от идващите в България чужденци са отново граждани на страните от ЕС. Второ: все по-малко българи пътуват към Русия и все по-малко руснаци пътуват към България. Трето: туристите от бившите социалистически страни, с които днес сме заедно в ЕС и НАТО, са общо поне два пъти повече от туристите от от Руската федерация.
Анонимен
През най-активния месец на лятото 665 713 българи са пътували извън страната, като две трети от тях са били в страни от ЕС. Повечето от пътувалите извън ЕС са посетили Турция, а Русия е била дестинация едва за 6896 българи – това е малко над 1%.
Шуменец
Не само че нарушаване, но и играете по свирката на касапина ПУ! Във 21 век е по-важно кой те подкрепя, в какви съюзи влизаш, отколкото какво желязо имаш и каква армия можеш да хвърлиш в боя. ПУ па практика демонстрира това правило, превръщайки се в нежелан гост дори и в Северна Корея. Никакви рубли, никакви отстъпки!!! Копелет0 ПУ ще си план и за Zкампанията с лихвите и карирана риза даже!