Крайнодесният кандидат за президент на Франция Марин льо Пен е разследвана за измами с европейски средства, съобщи "Ройтерс", като се позова на френската прокуратура. Според съобщенията Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ е предала на 11 март на парижката прокуратура доклад, според който Льо Пен и членове на нейната партия са присвоили средства от ЕС на стойност стотици хиляди евро.

Новината идва седмица преди насрочения за идната неделя втори тур на президентските избори, на който Льо Пен се явява срещу президента Еманюел Макрон. Проучванията сочат увеличаване на преднината на Макрон, който финишира пред Льо Пен след първото гласуване, но с незначителна разлика.

Разследващият сайт Mediapart написа в събота, че в доклада на ОЛАФ се твърди, че Льо Пен е присвоила 137 хил. евро публични средства и заедно с членове на партията е отклонила общо 617 хил. евро. Службата за борба с измамите препоръчва парите да бъдат възстановени на бюджета на ЕС. Никой не е обвинен в пряка печалба, а в използване на средства от бюджета на ЕС за покриване на партийни разходи, пише "Ройтерс".

"Французите няма да бъдат заблудени от опитите на Европейския съюз и европейските институции (...) да се намесят в президентската кампания и да навредят на Марин льо Пен", каза президентът на нейната партия "Национален сбор" Жордан Бардела пред радио "Европа 1".

Той напомни, че партията е подала две жалби срещу OЛАФ по разследването и е готова да отправи трета в отговор на доклада. Пред френската тв BFM TV адвокатът на Льо Пен Родолф Боселут каза, че клиентът му отрича обвиненията. Льо Пен не е разпитвана и не е виждала доклада на ОЛАФ, заяви адвокатът.

Марин Льо Пен е разследвана от 2017 г. за предполагаемо злоупотреба с средства на Европейския съюз по време на мандата си като евродепутат между 2014-2019 г., когато тя е член на крайнодясната парламентарна група Европа на нациите и свободата (ENF). През 2021 г. тя даде писмени показания по разследването пред френската прокуратура. Около разследването на ОЛАФ излязоха информации, че Льо Пен и нейни съпартийци са назначавали активисти за сътрудници в Европейския парламент, за да получават заплати, докато в същото време те са били във Франция, натоварени с партийни задачи. Част от парите отивали в партийните каси и били използвани за партийна дейност. Според правилата на европарламента сътрудниците на евродепутатите нямат право да се занимават с партийна дейност, а могат само да ги подпомагат в работата им като членове на парламента.

Според социологическо проучване на Ipsos-Sopra Steria, публикувано в събота Макрон води в нагласите на избирателите преди балотажа и може да го спечели с 55.5% от вота при избирателна активност от 72%.

Дневник