Основен фокус на внимание за българите остава продължаващата вече втори месец война на Русия срещу Украйна, показва проучване на социологическата агенция "Алфа Рисърч", според което 46% от гражданите на България следят всеки ден и с подробности новините за военните действия, реакциите на света и съдбата на украинските бежанци.

Други 38% заявяват, че се интересуват от темата за войната в Украйна, а едва 16% не проявяват интерес. Проучването, проведено между 8 и 14 април сред 1037 пълнолетни граждани от цялата страна чрез пряко стандартизирано интервю, е национално представително и част от регулярния мониторинг на "Алфа Рисърч". Използвана е двустепенна стратифицирана по регион и тип населено място извадка с квота по пол, възраст, образование. Финансирано е със собствени средства, уточняват от агенцията.

Скача недоверието в Путин

Войната засилва поляризацията по редица теми в българското общество, което се дължи както на увеличената активност на защитниците на Украйна и на действията на Русия в социалните мрежи, така и на покачващия се емоционален градус на напрежение между тях, отбелязват социолозите на "Алфа Рисърч".

Според анализаторите се открояват две основни тенденции, които променят дългогодишни баланси в българското общество. Първата е продължаващата ерозия в личния рейтинг на руския президент Владимир Путин.

След спада до 32 на сто в първите дни на войната сега доверието в него слиза на 25%, а недоверието скача до 61%.

Много от хората, които продължават да харесват Русия, изразяват негативно отношение към президента Путин, което е новост за обществените нагласи в страната, се посочва в изследването.

Другата значима промяна в българското общество е отхвърлянето на Русия като модел на държавно и политическо развитие. 63% от анкетираните са на мнение, че мястото на България в променящия се свят е в съюз със страните от ЕС и НАТО. Едва 15% поддържат тезата, че мястото на България е в съюз с Русия и страни около нея. Според социолозите тази промяна в нагласите на българите ще оказва влияние не само върху геополитическите им нагласи, но и върху подкрепата за отделните политически сили в страната.

При проучването от февруари 2022 г. 58% от българите са имали положително отношение към ЕС и само 13% - отрицателно. Съвсем не е било така еднозначно обаче отношението към НАТО при отсъствието на непосредствени заплахи за националната сигурност дни преди нахлуването на Русия в Украйна. 40% от българите са били с положително отношение към НАТО, срещу 34% - с отрицателно.

Дневник