Министърът на правосъдието Надежда Йорданова атакува пред Върховния административен съд (ВАС) четири решения, с които съдебният съвет отказа да разгледа по същество част от основанията в искането и за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев. Министърът иска от съда да върне случаите за ново обсъждане, съобщиха от правосъдното министерство.

Според правосъдния министър, съдебният съвет трябва да разгледа изцяло основанията с данни по случаите с имунитета на Елена Йончева, делото "Баневи срещу България", както и изказванията на главния прокурор Иван Гешев за работата на адвокатурата и неправителствените организации. Съветът прие да обсъди само основанията, посочени от Йорданова, които се отнасят за работата на Гешев като главен прокурор и отхвърли да обсъжда действията му като редови обвинител. Затова и беше прието, че изложените от министъра данни по тези случаи няма да бъдат обсъждани в цялост.

Съдебният съвет отхвърли изцяло да обсъжда случая, станал известен като "Жоси" - по сигнала на бившия съдружник в компанията Георги Цолов Георгиев за "открадването" на дружеството (принудителното прехвърляне на бащата на главния прокурор) и палеж на семейната му къща.

В жалбата си до ВАС министър Йорданова твърди, че не отговоря на истината твърдението на прокуратурата по случая, че бащата на Гешев не е имал дял в "Жоси". От документите по партидата на дружеството не става ясна нито причината именно Стоимен Гешев да бъде приет за съдружник на Георгиев, нито как е определена пазарната стойност на 2% от капитала на дружеството и дали тя съответства на 100 лв., колкото се сочи, че е платил Стоимен Гешев, се казва още в искането. Освен всичко, институционалното въвличане на прокуратурата в случая нарушава етичните норми на магистратите, смята още правосъдният министър.

Уронването на престижа на съдебната власт - нарушението, което Йорданова твърди, че Гешев е извършил, може да обхваща и поведение преди встъпването в длъжност, пише министърът в жалбата си. Според нея за да заеме позицията главен прокурор, човекът трябва да отговаря на високи морални изисквания.

След няколко отлагания по различни причини, последно съветът реши да обсъди дали искането за отстраняване на бившия служебен министър Янаки Стоилов е допустимо на 4-ти май. След това евентуално съветът ще реши кога да обсъди по същество заедно и двете искания. Според Стоилов, който сега е член на Конституционния съд (КС) мнозинството във ВСС ще се опитва да отложи разглеждането на искането за след октомври месец, когато изтича мандатът на този състав.

Дневник