В системата на предучилищното и училищното образование не се допуска налагането на идеологически и/или религиозни доктрини и се забранява политическа и партийна дейност. Това реши парламентът с гласуваните на второ четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование.

Идеологии, доктрини и системи от възгледи и идеи ще се изучават само за постигане на целите за формиране на национално самочувствие, патриотичен дух и родолюбие у децата.

Педагогическите специалисти също трябва да са политически и партийно неутрални, да не налагат идеологически и политически убеждения, да не оказват политическо или партийно въздействие върху учениците и да не използват служебни ресурси за политически или партийни цели, гласува парламентът. Разпоредбата се прилага и за непедагогическия персонал от системата на предучилищното и училищното образование.

Депутати от опозицията изразиха опасения, че подобни текстове може да доведат до "лов на вещици".

Според гласуваните изменения началникът на регионално управление на образованието, както и служители там, не могат да осъществяват политическа и партийна дейност и са длъжни да са политически неутрални. Те не могат да използват служебното си положение за оказване на политическо или партийно въздействие върху институциите и участниците в образователния процес и да използват служебни ресурси за политически или партийни цели.

Промените предвиждат длъжността "директор" в държавните и общинските училища да се заема след конкурс, проведен при условията и по реда на Кодекса на труда и на наредба, издадена от министъра на образованието и науката, съгласувана с министъра на младежта и спорта и с министъра на културата, както и с участието на представители на обществения съвет на детската градина или училището.

"Свършихме народополезно дело", посочи след приемането на всички текстове министърът на образованието и науката Николай Денков от парламентарната трибуна. Той благодари на опозицията за конструктивното ѝ участие.

Дневник