Вагит Алекперов напусна борда на директорите на "Лукойл" и поста на шеф на компанията. Това съобщи първо ТАСС, като засега няма подробности за причината.
В прессъобщение на сайта на компанията, се казва, че дяловото му участие е такова, че той няма права за гласуване, както и не е акционер с контролен дял.
"Алекперов информира днес компанията за решението си да се откаже от пълномощията на член на Съвета на директорите, а и предсрочно да прекрати пълномощията си на президент на "Лукойл", се казва в съобщението.
Алекперов оглавява "Лукойл" от 1993 г. и е сред най-мощните петролни магнати в Русия. Между 1990 и 1992 г. е заместник-министър за нефтената и газова промишленост, след това оглавява концерна "ЛанпегасУрайКогалимнефт", след това преименуван на "Лукойл". От 1993 г. е президент на компанията със сегашното име, до 2000 г. оглавява и съвета на директорите ѝ.
Той дълго бе най-големият акционер в "Лукойл", с над 20% в компанията и оценявано състояние от почти 25 млрд. долара. Към края на март 2022 г. делът му според данните на компанията обаче възлиза на 3.12%, а чрез семейни и взаимни фондове владее 5.43 на сто.
Алекперов бе санкциониран след началото на войната в Украйна от държави като Великобритания и Австралия. Активите му в страните бяха замразени, бе наложена и забрана за пътуване. Той бе сред руснаците, на чиито активи санкциите се отразиха най-тежко.
Преди година Алекперов бе свързан със софийския Bulgaria Mall и двете офис кули до него.
Подробности очаквайте по-късно на www.dnevnik.bg.
Дневник
Коментари
Анонимен
Тялото на Сергей Протосеня, бивш заместник-председател на руския газов гигант Новатек, беше намерено обесен в къщата му на испанския Коста Брава във вторник. Съпругата и дъщеря му бяха открити в легло наблизо, мъртви от прободни рани
Анонимен
ПАО НОВАТЕК е най-големият независим производител на природен газ в Русия.Основните ни оперативни райони са съсредоточени в Ямало-Ненецкия автономен район (YNAO) в Западен Сибир. YNAO е най-значимият регион за производство на газ в Русия, който представлява приблизително 80% от производството на природен газ в Русия и приблизително 15% от световното производство на газ.