Премиерът Кирил Петков откри във "Фейсбук" кампания за набиране на средства по сметка в Украйна, които да бъдат използвани от украинското правителство за закупуване на боеприпаси. "Призовавам всеки български гражданин, който наистина иска да помогне на Украйна, да дари като мен една заплата. Думите са лесни, делата са трудни, време е Фейсбук постовете да се превърнат в средства за Украйна. Държавата сме всички ние и всеки трябва да се чувства, че може да бъде част от решението", казва той и завършва поста си с шахтаг #едназаплатазаукрайна.

В публикацията във "Фейсбук" Петков посочва, че изпращане на военна помощ за Украйна изисква политическо, но и обществено единство, като в публичното пространство има много крайни мнения по тази тема. "Докато достигнем този политически консенсус, като граждани на България, които вярват, че никой в Европа няма право да нападне съседите си и да избива мирното население, можем свободно да изберем да помогнем финансово на Украйна за закупуване на боеприпаси", казва премиерът.

Той отбелязва, че Германия, Франция, Италия, Полша, Нидерландия, Австрия, Гърция, Швеция, Белгия, Финландия, Дания, Румъния, Норвегия, Хърватска, Чехия, Ирландия, Литва, Люксембург, Естония, Словения, Словакия, Кипър и Латвия вече са изпратили военна помощ за Украйна и това не довело до обявяване на война от Русия спрямо тях.

Инициативата идва на фона на спор в управляващата коалиция с какво да помогне България на Украйна. Дали със средства за защита или с оръжие и боеприпаси. Срещу пряката военна помощ се обявиха от БСП, които заплашиха да напуснат управляващата коалиция, като такова предложение се приеме.

Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов днес обяви пред БНР: "Ние ще се възползваме от възможността, която имаме - всяка първа сряда в месеца да вкарваме по една точка в дневния ред на парламента. Ще вкараме на 4 май проектите за решение в пленарна зала и ще настояваме да се гласува точката във вариант, в който става дума за военна помощ за Украйна".

В парламента има три предложения за решения - едно на "Демократична България", едно на ГЕРБ и едно на ПП, в което става въпрос за хуманитарна, финансова и техническа помощ. "Демократична България" вкара точката във вид, в който изрично се споменава военна помощ.

"Заявките на ГЕРБ и ДПС и позицията, която заеха от ИТН в последната публикация на лидера им във Фейсбук, говорят за това, че има възможност тази версия да мине при гласуване в зала. Така правителството ще получи мандат да даде военна помощ за Украйна и да направи преценка по какъв най-добър начин да изпълни този мандат", каза Христо Иванов.

Днес се разбра също, че утре министърът на отбраната Драгомир Заков ще участва в дискусия на тема Украйна, която ще се проведе в американската база "Рамщайн" в Германия утре, 26 април и в която ще участва секретарят по отбраната на САЩ Лойд Дж. Остин.

Вчера държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обяви в Киев, че Украйна ще полуми пряка и непряка военна помощ на стойност над 320 милиона долара. Още почти 400 млн. долара ще получат други страни, които членуват в НАТО.

Новото финансиране е различно от предишните помощи на САЩ за Украйна - то не включва оръжия от складовете на американската армия, а пари, които страните могат да използват за закупуване на оръжия, от които се нуждаят.
Освен това Вашингтон е одобрил продажба на боеприпаси на стойност 165 милиона долара.

Ето и сметката, посочена в поста на премиера:
VDU 0515 Kiev; IBAN: UA133223130000025203000000021; SWIFT: EXBSUAUX

Дневник