Решението ще изпрати ли България военна помощ за Украйна, респективно - ще излиза ли някоя от формациите в коалицията от правителството, пак се отлага.

Това се разбра от думите на депутата от "Има такъв народ" Станислав Балабанов, който единствен говори след приключилия преди малко коалиционен съвет.

На него БСП и "Демократична България", поставили като червена линия подкрепата за нападнатата от Русия страна, като БСП е категорично против, а ДБ - за, трябваше да се разберат заедно с останалите си партньори какво в крайна сметка ще направи държавата.

По думите на Балабанов обаче темата щяла да бъде обсъдена отново в коалицията, след като българската делегация, която заминава за Киев, водена от премиера Кирил Петков, се завърне. Тоест, след като парламентът започне да заседава отново след великденската си ваканция, тъй като там са внесени предложенията за изпращане на помощ за Украйна.

Топката - пак в парламента

Така топката пак се връща в парламента. Както е известно, там са внесени вече три предложения - едно от ДБ, едно от ГЕРБ и едно от "Продължаваме промяната". Първите две задължават Министерския съвет да окаже военна помощ. Това на ПП обаче говори за всякаква друга, но не и за военна - за финансова, хуманитарна и "техническа". От ДБ ще настояват дори това на ПП да бъде предложено за гласуване, да претърпи редакция и "техническа" да стане "военно-техническа" помощ. Едно такова предложение минава с гласовете и на ГЕРБ, и на ДПС, и на ПП, и на ИТН, въпреки че последните две формации заявиха, че депутатите им ще гласуват "по съвест".

Малко по-рано през деня лидерката на БСП, по съвместителство видепремиер и министър на икономиката - Корнелия Нинова, пак заяви, че няма да положи подпис под изпращането на военна помощ (военно-промишленият комплекс е в нейния ресор). Но пък даде да се разбере, че решението няма да е на парламента, а на Министерския съвет. Факт, ако МС реши, може вместо боеприпаси и оръжия да прати защитни каски, бронежилетки и пр., както направи веднъж,

Клуб Z