Войната в Украйна ще причини тази година най-големия шок в цените на енергийните суровини от 70-те години на миналия век насам, в тези на хранителните ще се отбележи рекорд за последните петнайсет.
Такова предупреждение отправи в новата си прогноза за суровините Световната банка, според която ще поскъпнат редица продукти - от природен газ до пшеница и памук.
Поскъпването на тези стоки ще се усети силно по цялата верига на производство и доставки - не само защото Русия е ключов износител на енергия, а и защото заедно с Украйна е важен източник на редица основни храни и торове.
Спадът ще започне да се усеща през 2023 и 2024 г., но след три години цените отново ще са по-високи, отколкото преди войната. Освен това в случай на продължителен конфликт очакванията в тази прогноза може да бъдат надхвърлени.
Вероятна последица от това поскъпване е стагфлация - комбинация от слаба икономическа активност и нарастващ ценови натиск.
Какво поскъпване се очаква
Цените на енергията се очаква да се повишат със средно 50 на сто. Най-голям ще е ръстът в тези на природния газ в Европа, които ще се удвоят. Очаква се догодина и през 2024 г. да има спад, но и тогава ще останат с 15% по-високи, отколкото бяха миналата година.
Междувременно петролният сорт Брент може да достигне средна стойност 100 долара за барел - рекорд от 2013 г. насам, с 40% повече спрямо 2021-ва.
В периода между дъното от април 2020 г. и март тази година е регистрирано най-голямото 23-месечно повишение на цените на енергията от петролната криза през 1973 г.
В случая с храните няма да има спад след първоначалния шок поне в следващите 3 години, след като според ООН цената им вече достига стойности, рекордни за последните 60:
пшеницата ще поскъпне с 42.7%;
ечемикът - с 33.3%;
соята - с 29%;
олиото - с 29.8%;
пилешкото - с 41.8%.
Преди войната Русия и Украйна заедно изнасяха около 28.9% от пшеницата и 60% от слънчогледовите продукти по света. Очаква се повишение на цените на торове (с цели 69%), минерали, дървесина, чай, ориз и други. С пшеницата проблемът обаче ще е най-тежък, включително заради метеорологичните условия в Китай и Северна Америка, които предполагат, че реколтата няма да е достатъчно добра, за да замени руската и украинската.
Покачването на цените вече започва да има "много сериозен икономически и хуманитарен ефект", казва за Би Би Си Питър Нейгъл, съавтор на доклада. Според него "домакинствата по света усещат кризата" в разходите си.
Особено притеснение сме за най-бедните домакинства, тъй като те дават голяма част от доходите си за храна и енергия, така че те са особено уязвими заради покачването на цените.
Питър Нейгъл, старши икономист, Световната банка
Дневник
Коментари
Анонимен
Ненормалника Пу ще затрие света, вече направи световна война, рф води война със всички свои съседи и в Сирия руски самолети бомбардират,
Анонимен
Митинг в подкрепа на Украйна в Херсон. Руските окупационни сили използваха сълзотворен газ и зашеметяващи гранати, за да го разпръснат
Анонимен
Цените скочиха доста преди войната. И за това са виновни единствено санкциите, а не войната.
ДоАнонимен
Я си спомни заради какво бяха санкциите , и кой е виновен за тях
Анонимен
Хляб и сол да ям..пак няма да им се кланям..на убийците руси.
Анонимен
Не хлвб и сол ами цървулите ще си ядеш като не уважаваш хората
Анонимен
Световната война я направиха САЩ и НАТО, които сега потриват ръчички и чакат зашематяващи печалби от военната промишленост и от европейската енергийна криза.