Сърбия обмисля варианта да удължи сегашния договор с руския енергиен гигант с "Газпром" до края на годината, вместо да подписва нов дългосрочен.
Това обясни министърът на енергетиката Зорана Михайлович, цитирана от обществената медия РТС.
В Белград спирането на газовите доставки за България бе сред водещите теми днес. Най-четените медии - от таблоидите през РТС и силно критичната към властта сръбска версия на телевизия N1 - тълкуваха изказвания от властите като риск София да преразгледа транзита на газ към страната, малко след като министърът на енергетиката Александър Николов отхвърли такава стъпка. Михайлович увери, че в момента подаването на газ върви нормално, но проблемът ще е през зимата.
"Тревожим се за зимата"
Михайлович обаче допусна, че като част от мерките за защита на сръбската енергийна сигурност е възможно да се вземе радикално решение: не как, а дали да се преговаря за нов договор с "Газпром" в момент, в който сегашният изтича на 31 май. "До 31 май имаме 6 млн. кубични метра газ (дневно), които влизат през България", каза тя.
"Дали и как да се преговаря, дали ще може да се продължи съществуващият договор вместо нов, това сега и после ще е на масата на разговорите между "Сърбиягаз" и "Газпром", обясни.
"Тревожим се за зимата", каза Михайлович, известна като една от ярките фигури в "проевропейския", отстояващ по-тесните връзки със Запада, лагер в сръбското правителство. Проблемът по думите ѝ е, че в момента потреблението е средно 4.5 млн. куб. м дневно, но обичайно достига 11-15 млн. в най-студените месеци. Затова сериозният въпрос е "как ще изглеждат доставките от октомври".
Михайлович говореше и за възможностите за диверсификация, както и за купуването на капацитет за съхранение на газ извън Сърбия - например с Унгария.
"Разбира се, мислим и за общи покупки на газ с Европа, точно както Европа прави общи покупки на газ", изтъкна Михайлович. Въпросът е "Сърбия да има достатъчно количества газ за зимата".
Мисля, че трябва да сложим всичко на масата и да гарантираме сигурността си по всякакви начини. Защото ако се огледате, сега всеки сам се грижи за себе си.
Зорана Михайлович, енергиен министър на Сърбия
Сърбия, подобно на България, гледа и към възможността да получава втечнен газ, достигнал Европа през Гърция, или азерски в бъдеще, но за целта първо трябва да се изгради газовата връзка Ниш-Димитровград - не по-рано от септември догодина, каза Михайлович.
Сърбия на кръстопът
Белград е под натиск да въведе западните санкции срещу Москва заради войната в Украйна.
Освен това Сърбия се опитваше от седмици да договори с Русия продажбата на NIS ("Нафтна Индустриjа Србиjе"), в която "Газпром" е мажоритарен собственик, но по информация на "Дневник" от източници в Белград руската страна блокираше процеса. Сръбските власти получиха глътка въздух: те щяха да загубят достъпа до петрол по тръбопровод в Хърватия, който заради собствеността на NIS смяташе да спре преноса съгласно евродиректива от 15 май. Промяна в евродирективата обаче доведе до отсрочка, за да бъде изпълняван действащият договор с "Газпром".
Президентът Александър Вучич, спечелил убедително президентските, но не толкова убедително парламентарните избори, в момента съставя новата власт и дава сигнали, че няма да взема решения за отношенията Русия, без да потърси легитимност от парламента, в който се върнаха опозиционни партии.
Дневник
Коментари
Pitar Pan
Чудят се какво да правят,хем с тез,хем с унес,трудна работа!
Анонимен
А ние не се ли чудим? А какво ще правим ние с гайдите?
Шуменец
Основна тактика на РАША - бий своите, та да ги е страх чуждите. Белград започва да се събужда...това е добре ;)
Анонимен
"Дали и как да се преговаря, дали ще може да се продължи съществуващият договор вместо нов"
Цитатът показва колко грешно и подвеждащо е заглавието на статията.