Еврокомисията реши в сряда да започне процедура по отнемане на еврофондове на Унгария заради системни отклонения във върховенството на правото. Това става по нов механизъм, който за първи път в историята на ЕС обвързва съблюдаването на законността с достъпа до европейски средства.

"За Унгария имаме достатъчно доказателства за проблеми с финансовото управление на еврофондовете", заяви еврокомисарят за европейските ценности и прозрачността Вера Йоурова.

Тя добави, че основните аргументи на Еврокомисията са свързани с многобройни случаи на обществени поръчки само с един участник, както и с липсата на стратегия за борба с корупцията. Йоурова посочи, че фондовете, които вероятно ще бъдат засегнати са кохезионните и земеделските субсидии. Еврокомисията държи блокиран плана за възстановяване на Унгария, заради отказа на Будапеща да се съобрази с препоръките й за реформиране на борбата с корупцията. Той също влиза в обхвата на регламента за защита на средствата на ЕС от злоупотреби от страна на правителствата на държавите от ЕС, които нарушават принципите на правовата държава.

Еврокомисарят за бюджета Йоханес Хан ще изпрати официално писмо в Будапеща, с което разследването формално ще започне. По-късно Комисията ще посочи колко пари и от кои еврофондове да бъдат замразени или отнети, а окончателното решение ще е на страните членки.

Хан ще изложи аргументите на Комисията да започне процедурата срещу Унгария пред Комисията за бюджетен контрол на Европейския парламент на закрито заседание в четвъртък. Според източник от Брюксел обаче основна причина за стартиране на новия инструмент за законност са "системните недостатъци в начина на работа на органите, управляващи фондовете на ЕС, утежнени от ограниченията върху независимостта на разследващите органи и прокуратурата".

Унгарските власти ще имат два месеца да отговорят преди Еврокомисията да реши дали ще пристъпи към искане за отнемане на пари или ще даде време на правителството на Виктор Орбан да се поправи. Смята се, че цялата процедура ще отнеме между пет и девет месеца.

Финансовата санкция ще бъде предложена от Съда на Европейските общности и трябва да бъде одобрена с квалифицирано мнозинство от членовете на Съвета на министрите на държавите-членки. Размерът й ще зависи от степента, в която са били засегнати финансовите интереси на ЕС.

Въпреки това служител на Европейската комисия каза в сряда, че основният фокус на този етап от процедурата е диалогът с Унгария, по време, на който правителството да предприеме административни мерки, които да премахнат системните проблеми с използването на еврофондовете, така необходимостта от финансови санкции да отпадне.

Изпращането на писмото отне на Европейската комисия 16 месеца от влизането на Механизма за общ режим на обвързаност с условия за защита на бюджета на ЕС в сила на 1 януари 2021 г. Тя търпеливо изчака Унгария и Полша да обжалват като противоречащо на европейското право създаването му по споразумение с европейските лидери, срещу което двете държави се отказаха от намерението си да наложат вето на европейския бюджет и програмата за възстановяване на ЕС от COVID-19 пандемията.

Първоначално Еврокомисията поиска разяснения от Полша и Унгария по съмненията за нарушения във върховенството на правото, но в последствие започване на процедура беше открито само срещу Будапеща. Вера Йоурова даде да се разбере, че на този етап доказателствата, събрани срещу Варшава не са достатъчно убедителни да издържат съдебно обжалване.

Дневник