Финландското правителство взе политическо решение да не плаща за руски газ в рубли и напомни, че вече работи за прекратяване на газовия внос от Русия. Това съответства и на решението на Европейската комисия, която смята искането за плащане само в рубли за нарушение на договорите

Това заяви министъра по европейските въпроси и корпоративното управление Тити Тупурайнен, цитирана от в."Хелзингин Саномат". "Взехме решение в правителствената комисия по икономическа политика, че Финландия няма да се съгласи на плащания в рубли", каза тя.

Според нея Москва възнамерява да раздели европейските държави и да установи контрол над тях. "Това може да се разглежда като изнудване от страна на Русия и е част от [нейните] геополитически амбиции", добави Тупурайнен. Решението на финландското правителство вече е предадено на енергийната компания Gasum, която е сключила договора за доставка на газ от Русия.

Главният изпълнителен директор на Gasum Мика Вилянен казва на HS, че компанията подготвя правна оценка на писмото, изпратено от Русия в началото на април, и обмисля отговор на него. Отговорът трябва да бъде изпратен през май.

"Компаниите носят отговорност за собствените си оперативни бизнес решения. Отговорността не може да бъде прехвърлена на друг", подчерта Тупурайнен, като отбеляза, че газовите компании трябва самостоятелно да проверяват договорите за съответствие с отказа да плащат за рубли.
Стремежът да се спре вносът на газ от Русия възможно най-скоро има за цел "да се отървем от всички плащания към Русия, за да не ги използваме за финансиране на военния фонд на Путин". Финландия започна да ограничава вноса на електроенергия от Русия с една трета от 24 април.

Технически погледнато, компаниите са отговорни за отказването от руски газ. "Оттеглянето изисква добра и внимателна подготовка, за да не се окажем в ситуация, в която трябва да плащаме за нарушения на договора", казва Тупурайнен. Така че излизането от него не е безпроблемно или лесно. От друга страна, ако Русия реши сама да затвори газовите кранове, както направи с Полша и България, това ще реши част от проблема, казва Тупурайнен. "Или ако постигнем консенсус относно санкциите на ниво ЕС, това е ясно. Но оттеглянето на отделна компания от споразуменията изисква въпросът да бъде правно ясен. "

Дневник