Европейската комисия предложи в сряда хората, дошли в ЕС да работят законно, да могат да се местят където желаят, получавайки право на дългосрочен престой.
"Не можем да се справим без трудова миграция", заяви вицепрезидентът на Европейската комисия за европейския начин на живот Маргаритис Схинас, добавяйки, че застаряването, преходът и възстановяването от пандемията правят трудовите мигранти по-желани отвсякога в ЕС.
По данни на Еврокомисията всяка година в ЕС законно идват да работят между 2.5 и 3 млн. души, докато нелегалните имигранти са между 150 и 200 хил. Европейските държави сами определят броя на законните мигранти, на които да издават разрешителни и евроинституциите не могат да участват в определянето на квотите за тях.
Разрешително работа-престой
За да привлече повече работници Еврокомисията предлага въвеждане на опростена процедура за общоевропейско комбинирано разрешение за работа и пребиваване. Притежателят на комбинирано разрешително ще може да сменя работодателя си по време на срока на неговата валидност. То ще може да се използва и при безработица, позволявайки на мигрантите, останали без работа, да продължат да търсят нова, без да напускат ЕС. Това се казва в предложени в сряда поправки в Директивата за единното разрешение за работа. Еврокомисията оценява сегашната като недостатъчно успешна и смята, че тя трябва да се промени, за да привлича повече работна ръка от държави извън ЕС.
Предлага се и улесняване на придобиването на статут на дългосрочно пребиваващ в ЕС чрез натрупването на периоди на пребиваване в различни европейски държави. Така при смяна на държавата законния мигрант няма да трябва да започва отначало да трупа изискваните 5 г. престой. Еврокомисията смята, че промяна на Директивата за дългосрочно пребиваващите ще улесни мобилността в ЕС и ще позволи по-лесно събиране на семействата. Предлага се за престой да се смятат и престоите, натрупани и от бежанци под временна и национална закрила, както и от студентите по време на следването им в ЕС.
Платформа за украинските бежанци
Комисията предлага да създаде онлайн платформа за търсене на работа и на таланти. В нея за целия ЕС ще се качват автобиографии и оферти за работа, като търсещи и предлагащи ще могат да изучават предложения от всички европейски държави. Еврокомисията смята да я пусне в действие след година, като от лятото я тества върху украинските бежанци. Тъй като те имат статут на временна закрила и могат да пътуват и работят навсякъде в ЕС, Комисията предлага уменията им да бъдат на разположение на всички потенциални работодатели.
Търсят се гледачи и предприемачи
Еврокомисията предлага три приоритетни области, в които да търси трудови мигранти от извън ЕС - здравеопазване, младежка мобилност и иновативни стартъп компании.
Смята се, че до 2030 г. ЕС ще се нуждае допълнително от 7 млн. гледачи, които да осигурят достъпни, евтини и висококачествени грижи на застаряващото европейско население.
Ограничените инвестиции в сектора и недостигът на персонал обаче станаха причина за значителните предизвикателства пред осигуряването на непрекъснатостта на услугите за полагане на грижи и адекватния отговор на пандемията, се казва в мотивите на Еврокомисията. В тях се посочва, че всички държави срещат трудности при привличането и задържането на обгрижващ персонал и че такъв не може да се набере сред европейците в трудоспособна възраст.
Еврокомисията предлага да разработи и схема за младежка мобилност по примера да държави, които дават възможност на квалифицирани работници да пътуват и да събират опит. Според нея това би трябвало "да насърчи културния обмен и да укрепи връзките между държавите, допринасяйки успоредно с това за икономиката"
"Чрез своя схема за младежка мобилност ЕС би могъл да стане като цяло по-привлекателна дестинация за квалифицираните млади хора от държави извън ЕС", надяват се в Еврокомисията.
Дневник
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата