Ако в близко време нямаме наш завод за преработка на отпадъци, има опасност след 1,5 – 2 години да се наложи да се вдигнат промилите на таксата за смет. Това заяви кметът на Шумен Любомир Христов днес на заседание на Общинския съвет.
Прогнозата си той направи при обсъждането на продажбата на имот от 18 декара край сметището до “Дивдядово” за изграждане на такъв завод, което придължи бурно повече от час.
“Има теми, които са за политика и по тях могат да се влагат емоции, но има и теми, по които трябва да се влага разум. Такава е темата за боклука. Никой не може да каже кога ще се запълни сметището в “Дивдядово”. Оглед бе направен от експертна комисия, която определи срок за това до 4 - 5 години. Няма да се намери община, която да иска на нейна територия да се изгради ново сметище. Така че е нужно да се вземе решение, защото нашият екип е тук още 1,5 г. След това вие ли ще излезете и ще обясните на гражданите, че им се вдига таксата за смет? Защото това ще се наложи, ако не се разреши проблемът”, каза кметът.
Той напомни, че в момента община Шумен е от малкото, които не сепарират отпадъка, а трябва да го прави, защото ще бъдат наложени санкции.
Според Христов продажбата на парцела край “Дивдядово” на фирма, която да изгради такъв завод е рисково, но все пак е вариант да се плаща по-ниска цена от тази, която например ще се плаща на завода във варненското село Езерово – 129 лв./тон.
Социалистите в местния парламент заявиха, че трябва да се получат гаранции от купувача на земята, че ще построи такава инсталация. Те предложиха да се потърси и възможност за някакъв вид публично-частно партньорство.
Кметът Любомир Христов отговори, че едва ли някой ще инвестира милиони и ще иска да стане съдружник с общината, която може да предложи само терена, струващ 250 хил. лв. от друга страна пък общината сама нямала никаква възможност да намери нужните пари за собствен такъв завод.
След 15-минутна консултация между политическите сили бе решено обявяването на продажбата на терена да се отложи за следващата редовна сесия, а до тогава да се реши и оформи юридически въпросът с получаването на гаранции от бъдещия купувач. Такива биха били, например, продажба под условие за 3-годишен срок за реализиране на инвестицията.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Тъи,тъи ....Ако не се направи завод ще се вдигнат промилите о.к. .Ако се направи завод пак ще се вдигнат промилите ,защото този завод струва пари а те ще доидат от данакоплатците т.е. от промилите ,но при това положение остава един завод в община Шумен ,в които ще се третират отпадаците на Шуменски окръг и няма да има големи транспортни разходи при което промилите трябва да паднат ако няма коруп
Анонимен
Такъв завод е нужен защото боклуците в този град станаха много...а първия боклук който ще преработи е най-големия-агента хари!
Анонимен
Опа сещам се за един такъв. Данчо ДАНСА от Дивдядово, ама той не сам,има и други с неговата епикриза и то доста.Те се самолекуват и избиват комплексите си с писането под всяка статия.
Прости им боже.
Мата Хари
Хей тъп@ци, ПРОМЯНАТА не е дошла,за да се харесва на хайдуците от ГЕРБ и ДПС!Анадънму!?
Анонимен
Шуменски боклуци колкото щеш.
Анонимен
Ако общинският съвет чака юридически да им помогне блонди общата Кънчева жалко. Тя една дума не може да каже в съда
Анонимен
Hяма да асфалтирят 20 млн си ги прибраха
анонимен
на някои пак герб са им виновни - ами какво направиха досега превратаджиите, нищо, камък върху камък не са сложили, една лъжица асфалт не са изляли тия некадърници!
Анонимен
Той да вземе комисионната си за завода сега , пък после ако щат да вдигат промилите или пък да строят завод