Американският президент Джо Байдън поиска от Конгреса да одобри рекордно голяма помощ за Украйна от 33 милиарда долара, съобщи Ройтерс. Това е повече от десет пъти парите, отпуснати от началото на войната.

Предложението включва над 20 млрд. долара за оръжия, боеприпаси и друга военна помощ, 8.5 млрд. долара пряка икономическа помощ за правителството и 3 млрд. хуманитарна помощ.
"Нуждаем се от този законопроект, за да подкрепим Украйна в нейната борба за свобода", каза Байдън в Белия дом, след като подписа искането в четвъртък. "Цената на тази битка - не е евтина - но отстъплението от агресията ще бъде по-скъпо."


Предложението идва само ден, след като САЩ призоваха съюзниците си "да преместят небето и земята", за да осигурят достатъчно оръжие за Киев.

Съединените щати отказаха да изпратят свои или натовски сили в Украйна, но Вашингтон и европейските му съюзници доставят оръжия на Киев като дронове, тежка артилерия с гаубици, зенитни ракети "Стингер" и противотанкови ракети "Джавелин", припомня Ройтерс.

Президентът Байдън предлага и нови инструменти, с които властите да могат да конфискуват повече активи от санкционирани руски олигарси, за да плати за военните усилия. Затова той иска Министерството на правосъдието да получи възможност да използва закон, въведен срещу мафията, за да образува дела срещу хора, които избягват санкциите. Става дума за приетия през 70-те години на миналия век Закон за организациите, повлияни от рекетьорски и корумпирани организации.

Освен това Байдън предлага също прокурорите да имат повече време за работа по такива дела, като удължи давността на наказателните преследвания за пране на пари от пет на 10 години, както и да се криминализира получаването на пари, съзнателно взети от корупционни сделки с Русия.

Мерките са част от усилията на САЩ да изолират и накажат Русия за нейната инвазия в Украйна на 24 февруари, както и да помогнат на Киев да се възстанови от война, която превърна градовете в руини и принуди повече от 5 млн. души да избягат в чужбина.

Поисканите пари представляват цялата сума, от която администрацията смята, че ще се нуждае до септември, когато приключва фискалната година в САЩ. Тя включва помощ за продоволствена сигурност, икономически стимули за Украйна и финансиране за използване на Закона за отбранителното производство от ерата на Студената война за разширяване на вътрешното производство на ключови минерали, където се очертава недостиг заради войната.

Но мярката за финансиране може да се сблъска с проблеми на Капитолийския хълм. През март Байдън поиска 22.5 милиарда долара за справяне с COVID-19 и вероятно демократите ще използват случая да прокарат финансирането с едновременно с мярката за Украйна, пише Ройтерс. И докато разходите за Украйна се ползват с широка подкрепа, опитът за комбиниране на финансирането за войната с отговора на пандемията, може да затрудни приемането му.

"Не ме интересува как ще го правят. Могат да го направят поотделно или заедно, но ние се нуждаем и от двете", каза Байдън.

До момента САЩ са отпуснали над 3 млрд. долара военна помощ за Украйна.

Дневник