Русия изглежда се е отказала в последния момент от намерението си да плаща само в рубли, докато банковите й резерви са замразени, и е погасила част от просрочени лихвени плащания в долари, съобщи Ройтерс.

Министерството на финансите на Русия заяви в петък, че е успяло да плати 564.8 млн. долара лихва по еврооблигация от 2022 г. и 84.4 млн. долара по друга облигация от 2042 г. в долари - валутата, посочена в облигациите.

Служител на американската администрация казва пред Ройтерс, че Москва е извършила плащането, без да използва резерви, замразени в Съединените щати, като добави, че точният произход на средствата е неясен.

Парите са насочени към лондонския клон на "Ситибанк" (Citibank), един от "агентите по плащанията", чиято работа е да ги изплаща на притежателите на облигации, но от банката отказаха коментар.

"Плащанията са извършени във валутата на емисия на съответните еврооблигации - в щатски долари", съобщи руското финансово министерство. "По този начин задълженията за обслужване на суверенни еврооблигации са изпълнени".

Двама притежатели на облигации казаха, че все още не са получили средствата, но процесът може да отнеме дни.

"Не виждам причина те (агентът по плащанията) да не могат да извършат това плащане", каза Каан Назли, портфолио мениджър на екипа на Emerging Markets Debt в Neuberger Berman, който държи руски държавни облигации.

Лихвените плащания трябваше да бъдат направени по-рано този месец, но 30-дневният "гратисен период", който държавните облигации често имат в условията си, означаваше, че крайният срок на Москва е 4 май.

Според брокерите съобщението за плащането е повишило цените на руските държавни облигации с до 15 цента, почти удвоявайки стойността им в долари в някои случаи. Тези, които принадлежат на големи все още несанкционирани компании като "Газпром", "Лукойл" и телекомуникационната компания "ВимпелКом", също са поскъпнали с 2-5 цента.

Русия не е изпадала във фалит след финансовия крах през 1998 г. и не е виждала голям международен или "външен" фалит на пазара след болшевишката революция от 1917 г. Рискът от нов дефолт обаче нараства, тъй като западните страни наложиха санкции на Русия в отговор на нейното нахлуване в Украйна.

Перспективата за фалит от страна на Русия беше почти немислима преди нейното нахлуване в Украйна. Милиардите долари, които печели от продажбата на петрол и газ по света, означаваха, че тя има едно от най-ниските нива на държавен дълг в света и огромен запас от валутни резерви. Западните санкции замразиха голяма част от тези резерви, което означава, че банките се нуждаят от специални разрешения, за да извършват плащания, свързани с Русия, припомня Ройтерс. Даденият от Вашингтон лиценз за плащане изтича на 25 май и едва ли ще бъде удължен.

Дневник