Европейската комисия може да изключи Унгария и Словакия от подготвяното ембарго върху покупките на руски петрол предвид зависимостта на двете страни от доставките на суровината от Русия. Това посочиха днес двама представители на европейските институции, цитирани от "Ройтерс" и БТА.
България не не споменава, но в неделя в интервю премиерът Кирил Петков прогнозира, че до такова ембарго няма да се стигне тъкмо заради невъзможността на няколко от страните в ЕС, сред които посочи България и Австрия, които не могат да понесат това.
Очаква се комисията да приключи утре, вторник, работата по новия, шести поред санкционен пакет срещу Русия, който вероятно ще включва забрана за покупки на руски петрол, приходите от който са важен източник на средства за Москва.
Унгария, която е силно зависима от руския петрол, многократно е заявявала, че няма да одобри санкции, засягащи енергетиката. Словакия също е сред страните членки на общността, разчитащи в голяма степен на руските изкопаеми горива.
За да запази единството в 27-членния блок, еврокомисията може да предложи на Словакия и Унгария "изключение или дълъг преходен период" според единия от източниците.
И без това евентуалното петролно ембарго сигурно ще бъде поетапно и най-вероятно ще бъде задействано с пълна сила едва в началото на следващата година, отбелязват служителите на европейските институции.
Към Европа се насочва близо половината от руския износ на петрол и петролни продукти, което осигурява на Москва огромен източник на приходи. Редица европейски страни, включително Полша и Латвия, настояват на това да се сложи край, за да се блокира финансирането на военните действия в Украйна.
Страните от ЕС са платили на Русия близо 20 млрд. евро от 24 февруари, когато започнаха военните действия в Украйна, според организацията "Център за изследвания за енергия и чист въздух".
Като цяло ЕС разчита на Русия за 26 процента от вноса си на петрол, но в отделните страни този процент е различен.
В Словакия и Унгария, през които минава южното разклонение на петролопровода "Дружба", зависимостта е особено силна - те са внесли съответно 96 процента и 58 процента от необходимите им суров петрол и петролни продукти миналата година по данни на Международната агенция по енергията (МАЕ).
Германия, която е най-големият купувач на руски петрол в ЕС, през последните дни даде индикации, че може да се справи с ембарго върху руския петрол въпреки първоначалните си опасения от икономическата цена на подобна мярка. Страната е внасяла 555 000 барела петрол от Русия през 2021 г., или 35 процента от общия си петролен импорт, но през последните седмици намали този дял до 12 процента, оповести германското министерство на икономиката вчера.
Сега Германия би могла да се справи с петролно ембарго при достатъчно дълъг преходен период според ведомството.
Икономическият министър Роберт Хабек днес също потвърди, че страната му ще може да понесе ембарго върху руския петрол до края на годината, въпреки че това може да доведе до недостиг.
Очаква се новият пакет санкции на ЕС срещу Русия да бъде представен на представителите на страните членки в сряда, 4 май.
Дневник
Коментари
Анонимен
Кой и защо допусна руснаците да окупират огромна част от земята? Защо оставихте руснаците да разработят най-много ядрени оръжия? Защо се допусна те да развият шпионска мрежа по цял свят?
Шуменец
Кратък отговор: Путин и бандюгите му овладяха Русия постепенно. С пропаганда по ТВ зомбираха населението. Изкопаемите ресурси превърнаха в оръжие. С мръсни пари подкупиха редица западни политици, дори цели правителства. Ликвидираха инакомислещите. Опитомиха "опозицията". Напомпаха армията с оръжие, лозунги и култ към смъртта ( 09 май) и ГОТОВО! А тъпата маймуна Кадиров направиха шеф надзирател ;)
Шуменец
Защо оставихте руснаците да разработят най-много ядрени оръжия? - ако не бяха няколко "луди глави" от Запада, изродът Сталин никога нямаше на има достъп до ядреното оръжие. Е, без ядренно оръжие СССР нямаше да може да парири аспирациите на САЩ за светкавичен ядрен удар по "Империята па злото".....такива са били времената ;)