Европейската комисия няма информация от която и да е държава или частна комапния да желае да плаща [за газ в рубли]", заяви енергийният еврокомисар Кадри Симсън на влизане на извънредната среща на енергийните министри от ЕС в Брюксел.

Това е поредното уточнение в този дух от Еврокомисията на фона на противоречиви сигнали по медиите за готовността на някои компании за приемат схемата "газ срещу рубли", наложена едностранно от президента Владимир Путин. Министрите се събраха, за да изяснят още веднъж дали е нарушение на санкциите на ЕС срещу Русия, налагани още от 2014 т. насам, да се работи с "Газпром" по условията от 1 април.

Почти всички министри говориха при влизането за срещата пред журналисти за ситуацията с България и Полша, като казаха, че най-важното е да има европейска солидарност, решенията да се търсят на съюзно ниво и да се разбира позицията на всяка страна.

Българскит енергиен министър Александър Николов разказа за "Файненшъл таймс" в петък, че преди уведомлението от "Газпром" на 26 април България е поискала от международна правна фирма мнение за руската схема и оценка на всички произтичащи от нея рискове. Те се оказали твърде големи, тъй като подписването на анекса от българска страна щяло да представлява драстична промяна на договора, включително защото няма да е ясно при какъв обменен курс се прави превалутирането, казва министърът.

Изявления на министри при влизането за разговорите в белгийската столица показаха, че сред 27-те страни има сериозни разлики в подхода към ситуацията.

    Анна Москва, енергиен министър на Полша, каза, че се гордее, че е в руския списък с "неприятелски държави"; че до есента хранилищата за газ на страната ще бъдат запълнени и че ще настоява ЕС да се ангажира с конкретна дата за началото на петролно ембарго от всички срещу Русия.

    Унгария не е променила позицията си да не подкрепи газово и петролно ембарго, заяви сутринта за "Ройтерс" правителственият говорител Золтан Ковач. Анна Москва бе казала преди няколко дни, че Унгария, Австрия и Германия са против газови санкции.

    ЕС ще продължи да плаща в евро или долари, както е по договорите с "Газпром", заяви френският министър на околната среда. Работим по мерки, включително за хранилища, които ще ни позволят вече да сме независими от руския газ, допълни Барбара Помпили.

Германия трябва веднага да започне да намалява употребата на природен газ през лятото, независимо, че все още получава руски газ без проблеми. Така ще започне подготовката за бъдеща ответна реакция от Москва на западни санкции заради нахлуването в Украйна, се казва в анализ на кьолнския институт за енергийни изследвания EWI.

Ако Путин спре в момента газа за Европа (имат се предвид Великобритания плюс страните от ЕС без Кипър Малта, Испания и Португалия) това означава отрязване на 459 тераватчаса (TWh) гориво през топлите месеци и изпразване в рамките на една година (до края на април 2023 г.) на това, което е вкарано в газохранилищата дотук.

В EWI са взели предвид ефекта от увеличени доставки от Норвегия и на втечнен газ през пристанища в Нидерландия и Германия. Ако хранилищата не се отварят и останат запълнени на сегашните средно 33% в следващите 12 месеца, тогава няма да достигнат 790 TWh. Това са 18% от нуждите между ноември и април (4446 TWh), стига зимата да не е много студена.

Германия, страната с най-голям капацитет в хранилищата, въведе със закон задължение до 1 октомври те да са 80% пълни с газ.

Дневник