Европейска регионална работна група, която да следи ситуацията със снабдяването с газ на България и Полша, се събира в сряда на първото си заседание в София и на нея са поканени и представители на Западните Балкани и страните от Източното партньорство. Това съобщи еврокомисарят по енергетика Кадри Симсън след извънредната среща на енергийните министри от ЕС в Брюксел.

Засега в България и Полша няма непосредствен риск, влизат алтернативни доставки от Гърция и Германия, а днес изрично благодарих на помагащите за тяхната солидарност, каза тя.

За тази група стана известно миналата седмица при посещението на министрите на финансите Асен Василев и на енергтиката Александър Николов в белгийската столица. Според изявление днес на Николов тя е част от предложената от Европейската комисия Съвместна платформа за общо закупуване на природен газ. Групата ще обсъжда "редица сценарии за енергийни смущения и намиране на решения в координация и солидарност", допълва съобщението от Министерството на енергетиката. Първата среща ще се проведе на 5 май в София на министерско ниво.

"Ние всички остро осъждаме решението на "Газпром" да спре газа за България и Полша и потвърждаваме оше веднъж позицията си, че всички доставчици трябва да се придържат към условията в договорите с Русия" преди промяната, наложена от Владимир Путин, заяви министъра на околната среда и климатичните политики на Франция Барбара Помпили. Тя е временният председател на Съвета на министрите на енергетиката от ЕС.

Всички ще имаме хармонизиран отговор на ситуацията, като днес обсъдихме последиците, които ще имат за България и Полша решенията на "Газпром" допълни тя. По думите ѝ българският министър на енергетиката е информирал колегите си, че засега няма прекъсване на никакво подаване на газ към клиентите в страната, а специалната мониторингова група ще следи внимателно какво се случва.

Хранилищата в ЕС са запълнени средно 32% и новият фокус е да се подготвим за прекъсването на руските доставки, каза още Симсън. Преди началото на зимния сезон запасите трябва да са достигнали 80%, а от 2023 г. нататък - 90%.

Тя потвърди, че няма промяна в оценката за схемата "газ срещу рубли": "На редица европейски компании предстоят плащания в средата на май и трябва да им дадем яснота - плащането в рубли чрез механизма за превалутиране, управляван от руските власти, и втора сметка в "Газпромбанк" е нарушение на санкциите и не може да бъде прието".

Унгария също потвърди двусмислената си позиция по въпроса. Външният министър заяви след срещата, че няма да подкрепи мерки на ЕС, които застрашанат сигурността на петролните и газовите доставки за страната му. В същото време няма официално потвърждение, че правителството в Будапеща или унгарският вносител на руски газ са приели схемата на Путин.

"Страните и компаниите не бива да хранят никакви илюзии, че могат да разчитат на "Газпром" и на руския режим по този въпрос", допълни Симсън. Тя допълни, че нейният екип, както и юристите от Съвета на ЕС, ще придоставят на компаниите подробно разяснение какво могат и какво не могат да направят по въпроса.

Трябва да се адаптират кризисните ни планове за променената ситуация, предстоят ни нови разговори на 16 май, каза още еврокомисарката. Тя напомни, че решението трябва да се търси не само в заместване на руския газ, но и в намаляването на използването на това гориво по принцип - чрез повече източници на "зелена" енергия и подобрена енергийна ефективност с цел по-малко потребление.

Дневник