Руският президент Владимир Путин уведоми Запада във вторник, че може да прекрати износа и сделките, най-твърдия отговор на Кремъл досега на тежестта на санкциите, наложени от Съединените щати и съюзниците по повод руската инвазия в Украйна.

Путин подписа във вторник указ с широка формулировка, който забранява износа на продукти и суровини за хора и организации от списък със санкции, който засега не е съставен. Той инструктира правителството да го изготви в рамките на 10 дни.

Указът, който веднага влезе в сила с публикуването му, дава на Москва правомощието да сее хаос на пазарите, тъй като може във всеки един момент да спре износа или да скъса договори с юридическо или физическо лице, което е санкционирало, обяснява "Ройтерс".

Путин изрично формулира указа като отговор на това, което според него са незаконни действия на Съединените щати и техните съюзници, целящи да лишат "Руската федерация, гражданите на Руската федерация и руските юридически лица от права на собственост или ограничаване на правата им на собственост" .

Нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари накара Съединените щати и техните съюзници да наложат най-тежките санкции в съвременната история на Русия и бизнес елита на Москва, стъпки, които Путин определя като обявяване на икономическа война. Опитът на Запада да изолира икономически Русия - един от най-големите производители на природни ресурси в света - тласна световната икономика в непознати води с растящи цени и предупреждения за недостиг на храна.

69-годишният Путин многократно предупреждава, че Москва ще отговори по същия начин, въпреки че до вторник най-драстичната икономическа реакция на Кремъл беше да прекъсне доставките на газ за Полша и България и да поиска нова схема за плащане за европейските купувачи на газ.

Указът от вторник забранява износа на продукти и суровини за хора и организации, санкционирани от Кремъл. Той забранява всякакви сделки с такива лица или юридически лица - дори при действащи договори.

Путин възложи на правителството да изготви списък с чуждестранни лица и компании, които ще бъдат санкционирани, както и да определи "допълнителни критерии" за редица сделки, които могат да бъдат обект на ограничения.

"Това е рамков указ", каза Татяна Становая, нерезидент в Московския център Карнеги и основател на фирмата за политически анализи R.Politik. "Сега всички конкретни списъци трябва да бъдат разработени от правителството. Това е основното и трябва да изчакаме."

Откакто Западът наложи санкции на Русия, икономиката за 1.8 трилиона долара се насочва към най-голямото си свиване от годините след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., на фона на растящата инфлация.

Започна значително прехвърляне на руски активи, тъй като руската държава придобива още по-голямо влияние върху икономиката, много големи западни инвеститори - като енергийните гиганти BP и Shell - напускат, а олигарсите се опитват да преструктурират своите бизнес империи.

Дневник