Европейската комисия предложи пълна забрана за вноса на руски петрол от края на годината в шести пакет от санкции от началото на войната в Украйна.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в Европейския парламент в Страсбург в сряда, че мярката ще засили натиска върху Русия и ще й попречи да развие и модернизира икономиката.
"Президентът Путин трябва да плати цената, висока цена за бруталната си агресия", заяви Фон дер Лайен пред евродепутатите, които я аплодираха.
Ембарго на руски петрол и петролни продукти
Тя каза, че прилагането на петролното ембарго няма да е лесно, тъй като някои страни като Унгария и Словакия са 100% зависими от вноса на руски петрол. България също ще е сред засегнатите държави, като 60% от петрола, преработван в рафинерията "Нефтохим Бургас", е руски.
Пакетът, който трябва да бъде приет от европейските държави единодушно, за да стане факт, предвижда пълна забрана на вноса на руски петрол, доставян с танкери и по нефтопроводи, както суровият петрол, така и петролните продукти. Еврокомисията предлага забраната за вноса на суров петрол след шест месеца, а на петролни продукти - от края на 2022 г., за да позволи на страните да си осигурят алтернативни доставки.
Унгария и Словакия, които нямат друг начин да получават петрол освен чрез руския нефтопровод "Дружба", ще имат право да купуват руски петрол до края на 2023 г. Така ЕС ще гарантира приемането на санкциите, което трябва да стане единодушно, а премиерът Виктор Орбан обяви, че Унгария не може да си позволи да се откаже от руския петрол.
Руският петрол задоволява 27% от потребностите на ЕС, а клиентите от Европа купуват половината от руския добив. ЕС вече забрани вноса на руски въглища, като ембаргото ще влезе в сила от август.
През миналата година ЕС е платил на Русия 64 млрд. евро за вноса на горива, което се равнява на руския военен бюджет. Тази година, заради поскъпването на газа европейските покупки на руски газ, петрол и въглища могат да достигнат 200 млрд. евро.
Медии и банки
Европейската комисия предлага още три руски държавни телевизии да бъдат отрязани от европейския ефир заради разпространяването на пропаганда. Фон дер Лайен не разкри имената на медиите, които ще бъдат санкционирани, казвайки само, че те са държавни. Такива са "РТР-Планета", "Россия", новинарският канал "Россия 24".
"Не бива да им разрешаваме повече да разпространяват лъжи", заяви Фон дер Лайен.
В шестия пакет е включено и разширяване на финансовите санкции, като Европейската комисия предлага най-голямата руска банка - "Сбербанк", да бъде извадена от международната система за обмяна на банкова информация за извършени транзакции SWIFT. От нея ще бъдат извадени и "Россельхозбанк" и "Московска кредитна банка", с което руските трезори, които няма да имат достъп до SWIFT, ще станат 10. Руската "Сбербанк" държи 37% от руския банков сектор. "Газпромбанк", през която минават плащанията за вноса на руски природен газ, остава извън санкциите на ЕС.
Санкции за жестокости
Еврокомисията предлага в шестия пакет от санкции да бъдат включени и военните командири, генерали и войници, разпоредили или участвали в извършването на зверствата срещу мирни граждани в Буча и в разрушаването на Мариупол и насилията срещу неговите жители.
Европарламентът иска още санкции
Евродепутатите настояха налагането на допълнителни ограничения, включително незабавна забрана за вноса на горива, налагане на тарифи за внос, ограничаване на проектите за изграждане на ядрени мощности, изплащане на военни репарации на Украйна. Според евродепутатите Путинова Русия никога повече не може да бъде партньор на Европа и тя трябва да се подготви да се справя без нея.
За разлика от предходни дебати за санкциите, този път повече евродепутати настояха ЕС да мисли и за компенсации за гражданите и бизнесите, които са засегнати от последиците от ограниченията, особено от поскъпването на горивата.
Дневник
Коментари
Анонимен
Природните ресурси зад Урал са наследство от миналото за цялото човечество. Все едно някоя страна да спре морските течения или въздуха да се движи. Не е нужно да плащаме на човека ракета. Газта и петрола са на всички хора на земята.