Молдова не вижда непосредствена заплаха от безредици и насилие, които да се прехвърлят от войната в Украйна въпреки "провокациите" от проруските сепаратисти през последните дни. Но властите подготвят планове за извънредни ситуации за "песимистични" сценарии, каза в сряда президентът Мая Санду.

Тя говори на пресконференция заедно с Шарл Мишел, председател на Европейския съвет, който е в Кишинев, за да изрази солидарност със страна на фронтовата линия на войната в Украйна. Мишел съобщи, че ЕС обмисля допълнителна военна подкрепа за Молдова тази година, но не даде подробности.

През последната седмица нараснаха опасенията, че Молдова може да бъде въвлечена в конфликта в съседна Украйна, след като проруските сепаратисти в отцепилия се и международно непризнат район на Приднестровието съобщиха за редица атаки и експлозии там и обвиниха за тях Киев.

Санду и нейното прозападно правителство обвиняват за инцидентите "провоенни" сепаратистки фракции. Тя също така осъди коментарите на руски генерал, че една от военните цели на Москва е да завземе украинска територия, за да се свърже със сепаратистите в Молдова.

Киев обвини Москва, че се опитва да въвлече Молдова във войната. Кремъл изрази "загриженост" за ситуацията в сепаратисткия регион на Молдова, където Русия вече 30 години е разположила стотици войници за охрана на складове с оръжие от времената на бившия СССР.

Попитана в сряда дали се притеснява от вълнения през следващите дни, Санду каза чрез преводач: "Не виждаме непосредствена заплаха в близко бъдеще, но, разбира се, имаме планове за извънредни ситуации за подобни сценарии, които са по-малко оптимистични или са песимистични. " Тя повтори описанието си на инцидентите като "провокации" от сепаратистите и каза, че молдовската полиция прави каквото може от своята страна на река Днестър, за да осигури стабилност.

Ние ще помогнем на Молдова да засили своята стабилност", каза още Шарл Мишел. Но той добави: "Ние смятаме, че е важно да се избегне всякаква ескалация. Не е особено интелигентно да се правят провокативни изявления за ситуацията в Молдова."

  •     Страната с около 2.6 милиона души, разположена между Украйна и Румъния, започна решителен прозападен политически завой, откакто Санду встъпи в длъжност в края на 2020 г., побеждавайки открито проруския президент Игор Додон.
  •     Страната има етническо румънско мнозинство, но голямо и влиятелно рускоезично малцинство и тесни икономически връзки с Москва. Кратка война в началото на 90-те години на миналия век доведе до обявяването на независима държава на сепаратистите в рускоезична област по поречието на река Днестър - конфликт, който така и остана замразен.
  •     Правителството на Санду подаде молба за присъединяване към ЕС на 3 март тази година, седмица след като Русия нахлу в Украйна.
  •     Руските телевизионни новини са забранени в Молдова, а през последните седмици бе забранена оранжево-черната "Георгиевска лента", носена от поддръжниците на руската инвазия, след парламентарен вот, бойкотиран от проруската опозиция.


Шарл Мишел каза, че ЕС работи усилено, за да оцени кандидатурата на Молдова за присъединяване, въпреки че той определи процедурата като "сложна".

ШУМ.БГ