Полша, на която от "Газпром" бе спряно подаването на газ на 27 април заедно с България, запълва газовите си хранилища с руски транзитен газ, който реално не напуска страната, съобщи Сергей Куприянов, говорител на енергийния гигант.

Това е т.нар. виртуален реверс на газ, който не е на "Газпром", а на клиенти в Италия и Франция, които са го продали на Варшава. В конкретния случай няма нужда купеното количество физически да се транспортира до двете страни и да се връща обратно до Полша, просто то се отклонява от транзита още на полска територия.

Същият механизъм използва България за компенсиране с внос от Гърция.

Днес по обед Полша обяви, че газовите ѝ хранилища за запълнени 81%.

Според Куприянов тази седмица средно с 43% са се увеличили поръчките на газ от Русия през Украйна от европейски клиенти. Той не посочи кога трябва да бъдат доставени те. Повечето страни с предстоящи плащания като тези, заради които бе спрян газът за България, трябва да ги извършат около 20 май. Дотогава плащанията продължават по договорите преди Владимир Путин да наложи плащания в рубли, отхвърлени от Европейската комисия като режим за нарушаване на финансови санкции на ЕС.

От "Газпром" предупредиха България и Полша в края на април, че ако някоя от страните отклони несанкционирано транзитен газ, Русия ще намали подаването на газ със същото количество. Виртуалният реверс не е нарушение, тъй като става дума за търговска сделка със собственик на газ, купен от "Газпром".

Дневник