Швеция получи уверения от Съединените щати за подкрепа през периода, в който 30-те държави в алианса обработват потенциална молба за присъединяване към НАТО, каза външният министър Ан Линде във Вашингтон.

Швеция и съседна Финландия останаха извън НАТО по време на Студената война, но анексирането на Крим от Русия през 2014 г. и нейното нахлуване в Украйна накараха страните да преосмислят политиките си за сигурност, като членството в НАТО изглежда все по-вероятно.

И двете страни са загрижени, че ще бъдат уязвими по време на процес на кандидатстване, който може да отнеме до една година, за да бъде одобрено членството от всички членове на НАТО.

"Естествено, няма да навлизам в подробности, но съм много сигурна, че сега имаме американско уверение", каза Линде пред шведската телевизия след среща с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен.

"Въпреки това, не става дума за конкретни гаранции за сигурност, каквито може да получите, само ако сте пълноправен член на НАТО", добави тя.

Линде отказа да каже какви уверения е получила от Блинкен.

"Те биха означавали, че Русия може да бъде наясно, че ако насочи някаква негативна дейност срещу Швеция, заплаха, това няма да е нещо, което САЩ просто биха оставили... без отговор", каза тя.

В изявление на Държавния департамент на САЩ, разпространено след срещата, се казва, че Блинкен е потвърдил отново ангажимента на Вашингтон към политиката на НАТО за посрещане на нови членове, но не споменава гаранции за сигурност.

Министърът на отбраната на Швеция каза миналия месец, че молба за членство може да предизвика редица рекции от Русия, включително кибератаки и хибридни мерки - като пропагандни кампании - за подкопаване на сигурността на Швеция.

Москва предупреди, че може да разположи ядрени оръжия и хиперзвукови ракети в европейския ексклав Калининград, ако Швеция и Финландия станат членове на НАТО.

Линде, която ще пътува и до Канада, за да обсъди въпросите на сигурността с нейното правителство, заяви, че Съединените щати силно подкрепят членството на Швеция и Финландия в НАТО, което ще увеличи стабилността в Балтийския и Арктическия регион.

Очаква се и Швеция, и Финландия да вземат решение дали да кандидатстват за присъединяване към НАТО този месец.

Мария Захарова, говорителка на руското външно министерство, каза в интервю за испанския вестник АВС, че "ако Финландия и Швеция влязат в НАТО, те ще станат пространство на противопоставяне между Русия и Атлантическия алианс с всички произтичащи от това последици". Тя повтори известните тези на Москва, че отбранителният характер на НАТО бил "фикция", защото всъщност алиансът имал за цел да сдържа Русия, за която изграждал образ на враг, докто самият съюз заплашвал руската сигурност, а влизането на двете скандинавски страни в него "ще разбалансира сигурността в Европа".

В разговора Захарова обяснява, че войната в Украйна започнала не заради руската агресия, а защото САЩ и НАТО тласкали Киев към руска агресия.

Вероятно интервюто е пълно с такава пропаганда, което е накарало изданието да откаже да публикува пълния му текст.

Дневник