Финландия е подготвена за възможността източната ѝ съседка Русия да прекрати доставките си на газ, каза пред "Ройтерс" министър броени дни преди решението на скандинавската страна дали да се присъедини към НАТО.
На 28 април финландското правителство заяви, че няма да се съобрази с искането на Русия плащанията за газ да се извършват в рубли, което може да доведе до прекъсване на доставките на газ през този месец, както се случи през април в Полша и България.
Финландският държавен газов оператор Gasum трябва да отговори този месец на писмо относно плащанията в рубли от "Газпром". Източник, запознат с въпроса, каза пред "Ройтерс", че крайният срок за отговор е 20 май.
Страната също трябва да обяви още следващата седмица дали ще се присъедини към западния отбранителен алианс НАТО, а Русия я предупреди да не го прави. Това засили опасенията, че Москва може да се опита да я изнудва, като спре доставките на газ.
"Финландия е подготвена за възможността доставките на газ от Русия да приключат", каза финландският министър по европейските въпроси Тити Тупурайнен пред "Ройтерс".
Тупурайнен каза, че мерките, които Финландия е предприела за подготовка, включват поддържане на алтернативни енергийни източници, а правителството също така наскоро обяви, че ще наеме плаващ LNG терминал с Естония.
Приблизително 60-70% от газа, използван във Финландия, произхожда от Русия. Въпреки това той представляваше малко повече от 5% от общото потребление на енергия в страната миналата година, показват предварителните данни на статистическия институт на Финландия. Петрол, дървесната биомаса и ядрената енергия са основните източници на енергия.
Повечето природен газ се използва в промишленото производство, каза експертът по газовите пазари Хейки Линдфорс от Finnish Energy Interest Group. "Делът на газа в общото потребление на Финландия е малък в проценти, но се използва от промишлени сектори, в които не може лесно да бъде заменен", каза той, добавяйки, че някои компании може да се наложи да спрат производството си.
Най-големият потребител е химическата промишленост на Финландия, която включва дейностите по рафиниране на петрол на енергийната група Neste в Порвоо.
Напускащият главен изпълнителен директор на Neste Питър Ванакер каза пред "Ройтерс" миналата седмица, че тестовете, за да се види дали групата може да използва алтернативни горива като пропан за замяна на газ, са били успешни. "Чувстваме, че сме напълно готови за това", каза Ванакер, имайки предвид възможността руските доставки да приключат.
Горската промишленост на Финландия е вторият по големина потребител на природен газ. Основният производител на картон и целулоза Metsa Group заяви, че търси алтернативи на газа. "На практика алтернативата на руския природен газ е основно втечненият природен газ или петролът", обясниха от компанията пред "Ройтерс".
Групата за горско стопанство Stora Enso заяви, че вече е заменила руския природен газ с LNG във всички свои сектори.
От работещата в същата индустрия UPM заявиха, че използват газовите потоци, които получават през финландско-естонския тръбопровод BalticConnector от западни доставчици, но въпреки това се подготвят за възможността от краткосрочни прекъсвания. "Ние обаче не можем да заменим цялото си потребление на газ", се казва в съобщението.
Дневник
Коментари
Анонимен
Браво! Спрете финансирането на бензиджията с парички да прави смъртоносни ракети с които да ни избива.
Анонимен
Миризливите мужици успяха да се скарат и с толерантна и неутрална Финландия.
Симо Х.
Те за втори път го правят. Явно не са си взели поуки от т.нар. Северна война.