Вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова заяви пред Би Ти Ви, че спрямо България Русия е приятелска държава. Според нея така смятат и по-голяма част от българите, а затова голям процент не искали изпращане на военна помощ за Украйна, която е обект на военни действия от Русия от 24 февруари. На социологическо проучване, според което 84% от българите са против изпращане на такъв вид помощ, дълго се позоваваше и премиерът Кирил Петков. В крайна сметка след негово посещение в Украйна местният президент Володимир Зеленски поиска България да ремонтира украинска военна техника, а не да изпраща оръжия. Това реши проблема на българското правителство, тъй като БСП, чийто лидер е Нинова, щеше да го напусне при изпращане на оръжие и боеприпаси. В крайна сметка парламентът реши да удовлетвори искането на Украйна, а дали ремонт на техниката е възможен, според Нинова зависи от възможностите на завод ТЕРЕМ.

Попитана какъв е българският национален интерес за победител от войната, Нинова каза, че той е тя да бъде спряна. Според нея трябва да се отстрани причината за проблема, а тя е самата война.

Констатацията на Нинова идва въпреки че България бе обявена за неприятелска страна от Русия и едностранно бе спряна доставката на газ от "Газпром" за "Булгаргаз", след като в нарушение на договора между двете страни руската поиска плащания в рубли.

Пред Би Ти Ви Нинова застъпи руската гледна точка, като коментира, че спирането на газа вероятно е ответен отговор на санкциите, които се налагат срещу страната. Призова да се спре със санкциите, които определи като наддаване. Добави, че България трябва да продължи разговорите с "Газпром".

Нинова вече призова България да поиска отлагане на ембаргото за внос на петрол от Русия, което Европейската комисия готви като нова порция санкции срещу Русия заради инвазията в Украйна.

"Русия ще намери алтернативи за изхода на своите суровини. Ние какво ще правим", попита днес Нинова.

По повод думите на външния министър на Украйна Дмитро Кулеба, че страни, които не подкрепят ембаргото върху вноса на руски петрол, ще са съучастници във военни престъпления, Нинова коментира, че не е приемливо чужди външни министри, посланици, правителства да размахват пръст и да казват как да се защити българският интерес, особено при слагане на линии "ако не си на тази страна, значи си на страната на лошите"

Ситуацията около Радев е неясна

Нинова отговори на президента Радев, който поиска от нея да обясни на българските социалисти защо България снабдява Украйна с оръжие. Отново повтори, че това директно няма как да се случи, а какво правят други страни с купеното оръжие, е тяхна работа.

"Недоумявам как президентът може да изрече тези думи, той знае, че договорите за износ са сключени от неговите служебни кабинети, Това е манипулация и внушение", каза Нинова.

След това лидерът на БСП не успя да отговори отчетливо дали Радев все още е президентът на партията. Припомни издигането му преди спечеления първи мандат през 2016 г., когато е обикаляла с него един месец "по села и паланки" и той не е можел да говори политически. Добави, че я изненадват някои от реакциите му, както и появяването му на паметник "на едни хора", което взривило БСП. Вероятно Нинова визира присъствието на Румен Радев на мемориала пред НДК на 1 февруари, когато за първи път като държавен глава той отдаде почит на жертвите на комунизма.

Нинова повтори думите си, че "Продължаваме промяната" е отроче на Радев, но сегашната ситуация ѝ е неясна, интересна и странна, тъй като "общият екип" Радев, Асен Василев, Кирил Петков, Стефан Янев, Мая Манолова, които са действали заедно сега не си говорят и всеки напада всекиго.

Дневник