Ако Русия прекрати доставките на енергоресурси, ръководството на ЕС може да задължи държави в блока да споделят газ една с друга. Това се казва в проект на Европейската комисия, видян от "Ел Паис", който според вестника ще бъде представен на 18 май.
Предполага се, че подобни действия ще извършват държави, които имат достатъчно големи запаси от енергоносители и алтернативни доставки.
Такъв документ - чиято автентичност предстои да бъде потвърдена - се обсъжда две седмици след като Русия спря газовите доставки за България и Полша с аргумента, че те не плащат в рубли (това се изисква от "неприятелски държави" след санкциите заради войната в Украйна).
ЕС продължава да търси алтернативни на руските източници на петрол и газ, но съзнава, че краткосрочно на практика е невъзможно да се заменят част от обемите.
Комисията оценява на две трети обема руски газ, който може да се замени на годишна база за момента (от Русия идват общо 155 млрд. куб.м годишно). Въпросът е как да се компенсират другите близо 50 млрд. - еквивалент на потреблението на Румъния, Унгария, Австрия, Чехия, Словакия, Естония, Литва и Латвия за 12 месеца. Само на Германия ѝ трябват 90 млрд. годишно. Българското потребление, за сравнение, е 3 млрд., полското - 20 млрд.
Клауза за солидарност
Според събеседници на вестника, свързани с ЕС, комисията ще се позове на директива за сигурността на доставките от 2017 г., за да наложи мерки, които да гарантират достигането на енергия до "защитени клиенти" (домакинства и основни социални услуги) във всички страни и да омекотяват икономическите и социалните ефекти от възможна извънредна ситуация. Тази директива позволява всяка страна да въвежда собствени ограничения за потребление на енергия, но и да се задейства клаузата за солидарност, задължаваща съседите да окажат помощ при проблеми с доставките.
Нормиране на енергията (отпускане в определени количества) като начало за индустрията - а и като начало на доброволен принцип - също е точка в проекта, но от изложеното в текста съдържание следва, че мярката може да отиде и по-далеч, а нормирането по избор ще е първа фаза. Идеята е да се организира така, че предприятията в държавите, които най-силно ще пострадат от мярката, няма да се окажат в неизгодно положение. Все пак, за да не се стигне до нормиране, някои членки вече търсят начини да ограничават потреблението.
Обявяването на извънредна ситуация на регионално (за някои държави) или общностно ниво обаче е мярка единствено в компетенциите на ЕС. В такъв случай за наблюдението дали се спазва въпросната клауза за солидарност би отговарял единствено Брюксел: евроинституциите биха имали задължение да гарантират, че никоя държава не се отклонява от задълженията за поддръжка. Най-вероятно комисарят за конкуренцията Маргрете Вестагер ще е именно отговорната за този мониторинг.
"Ще се дава приоритет освен това на употребата на газа да производство на електричество, а транспортът на този въглеводород за незабавна консумация ще има предимство пред предназначения за запълване на резервите", пише "Ел Паис". В България газът почти не се използва за производство на електричество за разлика от страни като Унгария.
"Брюксел предупреждава, че в случай на извънредни ситуации мерките биха засегнали почти всички членки на ЕС, защото тези, които разполагат с други източници на снабдяване, като Испания ще трябва да споделят газа си със засегнатите", продължава изданието, като цитира "европейски източници". Испания разчита в много голяма степен на алжирски газ независимо от политическото напрежение от последните месеци заради политиката в Северна Африка. Португалия получава от Русия едва 10% от газа си.
"Призракът на комунизма накрая отново проникна в Европа"
Заместник-председателят на Съвета по сигурността и бивш премиер Дмитрий Медведев реагира особено язвително на идеята. "Призракът на комунизма накрая отново проникна в Европа", написа той в "Телеграм" и съзря възможност за въвеждане на купони за храна, от което ЕС бил "недалеч".
Нещо повече - продължава Медведев, това прави европейците "достойни наследници" на Карл Маркс и Карл Каутски (последният е роден в Прага марксист). "Едновременно въвеждат нормиране на енергопотреблението, а и оттам пътят до купони за продукти не е далеч."
"Ще се опитват да заставят дебелите европейци, снабдени с газ от различни източници, да споделят с бедните, но горди, които не искат да платят на Русия в рубли за нашето гориво", Дмитрий Медведев, бивш премиер на Русия.
Дневник
Коментари
Добави коментар