Европейската комисия обмисля да предложи на държавите от източната част на Европейски съюз, които са без излаз на море, повече средства за модернизиране на петролната инфраструктура в опит да ги убеди да се съгласят на ембарго на руския петрол, каза източник от ЕС пред "Ройтерс".

Мерките са част от по-широк пакет от нови санкции срещу Русия след нейното нахлуване в Украйна, но приемането на правния текст все още се нуждае от споразумение относно размера на инвестицията, каза източникът, добавяйки, че друга пречка са опасенията на Кипър относно предложена забрана за продажба на недвижими имоти на руснаци.

Споровете между страните членки, след като Комисията представи предложението си за шести пакет санкции миналата седмица, забави одобряването му и текстът вече беше преработен веднъж, за да се опита да спечели скептиците.

Нова версия, която в момента се изготвя, вероятно ще отмени забраната за танкери на ЕС, превозващи руски петрол, след натиска от Гърция, Кипър и Малта, каза източникът, като отказа да бъде назован поради деликатността на темата.

Компаниите от ЕС обаче ще бъдат възпрепятствани да предлагат застрахователни и други финансови услуги за транспортиране на руски петрол по целия свят, добави източникът, отбелязвайки, че в този елемент първоначалното предложение ще остане непроменено.

Докато повечето държави от ЕС ще трябва да приложат изцяло руското петролно ембарго до края на годината, Унгария - най-гласовитият критик на новия пакет от санкции - вече получи освобождаване до края на 2024 г., а Словакия и Чехия - до средата на 2024 г.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще се срещне по-късно в понеделник с унгарския премиер Виктор Орбан в Будапеща, за да обсъди въпроси, свързани с европейската сигурност на енергийните доставки, според говорител на еврокомисията.

Трите държави са единствените източни членове на ЕС, които нямат достъп до море и следователно рискуват по-големи икономически последици от забраната за руския петрол.

Служители на ЕС казват, че опасенията им са основателни и сега обмислят да похарчат повече от първоначално планираното за модернизиране и разширяване на тръбопроводите, които ще доставят петрол от други страни от ЕС.

Източникът отказа да коментира размера на инвестицията, но отбеляза, че тя не трябва да се изчислява в милиарди евро, а по-скоро далеч по-малко.
ЕС задържа 7.2 милиарда евро (7.5 милиарда долара) от средства на ЕС за възстановяване след COVID на Унгария по т.нар. План за възстановяване поради опасения относно върховенството на закона. Дипломати заявиха, че Будапеща може да се опитва да свърже преговорите за петролното ембарго с разблокирането на тези средства.

Но източникът на "Ройтерс" отхвърля подобна хипотеза, като казва, че ще бъде осигурено допълнително финансиране за инвестиции в тръбопроводи. Все още има дебат дали тези пари могат да бъдат използвани и за модернизиране на петролните рафинерии в източноевропейските страни, много от които в момента могат да преработват само руски петрол.

България също заплашва да наложи вето на петролното ембарго, ако не получи и отстъпки, но представители на ЕС заявиха, че страната с излаз на Черно море има по-малко структурни проблеми и рисковете за енергийната ѝ сигурност могат да бъдат ограничени по други начини.

Другият отворен въпрос се отнася за Кипър, където много руснаци инвестираха в имоти, нещо, което ЕС иска да забрани с новите предложения. Водят се разговори по правни въпроси, които биха позволили компромис по този въпрос, каза източникът.

Забраната за застрахователни и други финансови услуги за танкери, превозващи руски петрол, се счита за потенциално сериозно препятствие за износа на руски петрол за Китай и други търговски партньори извън ЕС, но не е ясно доколко ефективна ще бъде такава мярка.

Дневник