Еманюел Макрон предложи в самото начало на втория си президентски мандат създаването на Европейска политическа общност - организационна структура, простираща се отвъд Европейския съюз и механизмите му за кандидатстване, преговори и членство.

В реч пред Европейския парламент той призова за изграждането на една по-широка общност от демократични държави около ЕС, за които членството в съюза е на години, а може би и десетилетия в бъдещето.

Става дума за страни като Украйна, Грузия и Молдова, територията на които е частично завзета от руската армия.

"Със смелостта и борбата си Украйна вече е приета в сърцата ни като член на Европа, на нашета семейство, на нашия съюз. Дори да им дадем утре статут на страна кандидат, идеално знаем, че процесът за присъединяването им ще отнеме няколко години, а в действителност - може би няколко десетилетия", заяви Макрон. В същото време такива страни спешно трябва да получат място в структура, в която ще се чувстват част от Европа.

В името на по-бързото им привличане, вместо да им се поставят строги изисквания и стандарти за покриване, може да им се предложи паралелна на ЕС институция, отворена и към държави, напуснали съюза, каквато е Великобритания.

Макрон каза още в словото си, че подкрепя призивите за промяна на договорите за ЕС с цел подсилване на федералното интегриране, като добави, че това не може да е единствената организация, обединяваща страните в Европа.

"Наш исторически дълг е да създадем това, което бих описал като Европейска политическа общност. Тя ще е отворена за демократични държави от Европа, спазващи нейните фундаментални ценности", допълни той.

Тази нова европейска организация ще позволи на демократични европейски държави да открият ново пространство за политическо сътрудничество, сигурност, коопериране в енергетиката, транспорт, инвестициите, инфраструктурата, движението ни хора, описа президентът.

"Присъединяването не означава непременно знак за бъдещо членство в ЕС. Нито организацията ще бъде недостъпна за напусналите ЕС", уточни той.

Предложението му бе направено в заключителната среща за т.нар. Конференция за бъдещето Европа - огромен форум, в който в продължение на няколко месеца всички европейци можеха да споделят какво харесват и не харесват в ЕС, кое да се промени и какво бъдеще виждат за съюза.

Дневник