България се готви да излезе на международния пазар, откъдето да набере дълг. Това обяви вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев по време на изслушването му от депутатите от бюджетната комисия. Предишното излизане на международните пазари бе през есента на 2020 г.

"Подготвяме международна емисия, която най-вероятно ще бъде на два транша. Вече са пуснати заявките и са получени офертите от банките. Точно как и кога ще се случи няма да дискутираме по очевидни причини. Дотогава нямаме намерение да излизаме на вътрешния пазар", обяви той в отговор на въпрос от ДПС.

Напомни, че от началото на войната в продължение на месец и половина никой не е емитирал дълг в Европа, като първа след този период е изляза Хърватия. Посочи, че основните рискове за такава операция не са свързани с България, а с конюнктурата на международните пазари. Прогнозира, че при ново събитие като войната е възможно те отново да бъдат недостъпни за известен период, но засега такава прогноза няма.

Междувременно по-рано днес Министерството на финансите съобщи, че в понеделник правителството е пласирало тригодишни ДЦК за 300 млн. лв. при доходност 1.33%, което е нов ръст при нея. През март вътрешен дълг бе взет при доходност 0.55%. Причината за поскъпването е несигурността в глобален план и започналото повишение на лихвите от централните банки по света, посочи Василев.

От министерството допълват, че спредът между българските книжа и аналогичните германски федерални облигации е 78 базисни точки, което означава, че той се запазва на сравнително стабилни нива и съответно България не се оценява с по-висок риск от страна на инвеститорите. Общият размер на подадените поръчки е достигнал 460 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие 1.53. По традиция най-много книжа са придобили банките - 47.6%, следвани от пенсионни фондове - 34.9%, и др.

В отговор на въпрос от депутати Асен Василев обяви, че към края на 2021 г. държавният дълг е бил 33.277 млрд. лв., което включва дълг и държавни гаранции и представлява 25.1% от БВП. За сравнение - към 30 април общо дългът и гаранциите са 31.229 млрд. лв. Номинално дългът се свива с 2 млрд. лв. след направеното погасяване през март, напомни министърът и посочи, че това включва и изтегления междувременно нов дълг.

В Закона за бюджета е предвидено в края на годината държавният дълг да е около 35 млрд. лв., което е 24.5% от БВП, като дали тези стойности ще се запазят зависи от предстоящата актуализация. Василев обаче посочи, че засега намерението е при договорената още при съставянето на коалицията актуализация на бюджета да не се променят основните параметри, заложени при приемането. В Закона за бюджета за годината засега е записан таван на новия дълг, който може да бъде поет през годината, 7.3 млрд. лв. Досега от началото на годината са набрани общо 1.8 млрд. лв.

Министърът прогнозира, че очаква икономиката на България да отбележи ръст през първото тримесечие на годината въпреки всички шокове, през които минава. По план на 17 май Националният статистически институт трябва да обяви експресните оцени за БВП за първото тримесечие. Очакването си министърът мотивира с това, че завършва процесът по възстановяване от пандемията, с това, че при вълната на коронавируса от началото на годината икономиката не била затворена с ограничения и с това фирмите според него са доста конкурентоспособни в световен мащаб, защото цените на тока през периода февруари - април са се върнали на нивата от септември - октомври благодарение на програмата за компенсации. Наскоро в телевизионно интервю премиерът Кирил Петков обяви, че общо на бизнеса са изплатени компенсации за около 4 млрд. лв.

Дневник